czwartek, 31 maj 2018 19:35

Jak przechowywać narty po sezonie?

Odpowiednie przechowywanie nart po sezonie jest konieczne, aby w kolejnym móc ruszyć na trasę bez konieczności korzystania z serwisów narciarskich. Wiele czynników niekorzystnie na nie wpływa i może powodować pojawienie się rdzy, dlatego najpierw należy je odpowiednio oczyścić i zabezpieczyć.

 

Wypożyczalnia nart – jak postępować ze sprzętem narciarskim po sezonie?

Zanim narty zostaną zamknięte w pomieszczeniu do kolejnej zimy, muszą być gruntownie oczyszczone, z piachu, żwiru, a przede wszystkim soli drogowej, która niszczy ich strukturę. Wypożyczalnia nart udostępnia tysiące modeli zarówno osobom prywatnym, jak i szkole narciarskiej, która organizuje zajęcia nauki jazdy z instruktorem dla osób na różnych poziomach zaawansowania, ale głównie dla początkujących.

Narty przechodzące z rąk do rąk muszą być zawsze odpowiednio przygotowane, niemniej jednak wzmożona eksploatacja przez szkołę narciarską pozostawia na nich swój ślad. Nalot rdzy jest usuwany za pomocą cienkiego papieru z żelem smarującym. Kolejnym krokiem po sezonie jest zabezpieczenie desek woskiem parafinowym, a także spryskanie olejem penetrującym. Oba te zabiegi zapobiegają korozji.

Wypożyczalnia nart – gdzie należy przechowywać narty po sezonie?

Przede wszystkim trzeba narty ukryć w pokrowcu. Zabezpieczy on przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Poza tym należy trzymać je w miejscu gdzie działa ogrzewanie, aby wszystkie zabiegi poczynione po sezonie nie poszły na marne ze względu na panujące niekorzystne warunki, np. znaczną wilgotność powietrza w miejscu przechowywania nart. Sprzyja to powstawaniu rdzy na krawędziach, której trudno jest się później pozbyć. Ponadto niewłaściwe przechowywanie prowadzi do znacznego skrócenia czasu eksploatacji nart. Dlatego należy wybrać miejsce, zacienione, a jednocześnie zapewniające odpowiedni poziom ciepła, najlepiej temperatury pokojowej. Nie powinno się przechowywać nart w nieogrzewanym garażu.

Przechowywanie nart po sezonie – czy wiązania należy poluzować przed schowaniem nart do schowka?

Przed włożeniem nart do pokrowca należy oczyścić wiązania i je zakonserwować. Kiedyś należało je również poluzować. Naprężenie przez cały okres przechowywania sprężyny powodowało, że w następnym sezonie nie trzymały tak dobrze i narty mogły wypiąć się szybko w trakcie jazdy, co było szczególnie niebezpieczne dla osób rozwijających duże szybkości, które dopiero uczyły się w szkole narciarskiej i nie opanowały jeszcze dobrze panowania nad sprzętem, a także umiejętności upadania, z jak najmniejszym uszczerbkiem dla zdrowia.

Obecnie wiązania są wykonane z mocnych materiałów i nie ma potrzeby ich rozkręcać po sezonie. Współczesna technologia pozwala przy zapiętym bucie sprawdzić naprężenia we wiązaniach przed pierwszym użytkowaniem nart. Pracownik wypożyczalni nart, w której znajduje się również serwis narciarski, wpisując parametry wzrostu, wagi narciarza. W ten sposób szkoła narciarska może korzystać ze w 100% bezpiecznego sprzętu, a jej adepci mogą szybciej nauczyć się z niego w odpowiedni sposób korzystać i nauczyć się prawidłowej jazdy pługiem, a następnie skręcania na krawędziach.

Przechowywanie nart zapobiegające zniszczeniu ślizgów

Przed włożeniem nart do pokrowca stosuję specjalne dystanse zabezpieczające przed zakleszczeniem się nart, a także niszczeniem powierzchni ślizgów. Założenie rzepu wyposażonego w piankę pomiędzy ślizgi zapobiega ich ocieraniu się o siebie. Jest to istotne w przypadku oszlifowanych przed kolejnym sezonem krawędzi i nasmarowanych ślizgów. W ten sposób narty mogą być przechowywane oparte pionowo o ścianę.

Pamiętanie o odpowiednim zabezpieczeniu nart może uchronić przed koniecznością ich ponownego szlifowania i smarowania. Ponadto sprzęt narciarski nie należy do najtańszych warto więc dbać o właściwe przechowywanie nart, aby mogły służyć jak najdłużej, zapewniając bezpieczeństwo i przyjemność z szusowania na stoku. Właściwe przygotowanie sprzętu do sezonu tuż przed jego rozpoczęciem trwa zdecydowanie krócej, jeśli narty były przechowywane zgodnie z zasadami.

© 2013-2020 by SN2.EU