sobota, grudzień 09, 2023
sobota, 31 sierpień 2013 16:47

Podróż w stylu glamour

Styl glamour nieodłącznie kojarzy nam się z kreacjami hollywoodzkich gwiazd. Ich stylizacje przyciągają uwagę, są seksowne, ale nie wyzywające, trochę drapieżne, jednak zawsze bardzo eleganckie. Idąc ich tropem zajrzymy do najwspanialszych pracowni mody i poszukamy historii stylu. Jak być glamour na co dzień i w podróży?

 

Inspiracją dla stylu glamour były gwiazdy kina lat 40-tych i 50-tych. Elementami niemal każdej stylizacji pierwszej ikony stylu, Grace Kelly, były starannie dobrane okulary przeciwsłoneczne, satynowe rękawiczki, wyszukana apaszka, torebka „do ręki”, a także - raz na jakiś czas - futrzana etola. Aktorka była królową uroczystych gal, na których najchętniej prezentowała się w sukniach wieczorowych od Yeves’a Saint Laurenta, Diora czy Givenchy. Najczęściej wybierała te mocno wydekoltowane, rozszerzane do ziemi – zawsze zakładała do nich ekskluzywną biżuterię. Jej najbardziej charakterystycznym dodatkiem stała się torebka-kuferek, którą francuski, luksusowy dom mody Hermes nazwał jej imieniem – Kelly Bag. Drugą ikoną stylu glamour jest oczywiście Audrey Hepburn. To dla niej Hubert de Givenchy zaprojektował długą, czarną suknię, w której wystąpiła w filmie „Śniadanie u Tiffany'ego”.

Co właściwie oznacza słowo glamour?
Angielskie glamour w tłumaczeniu oznacza czar, urok, blask, splendor czy przepych. Jak często bywa, tłumaczenie nie oddaje pełnego znaczenia oryginału. Uogólniając możemy powiedzieć, że glamour to nazwa stylu, ale też idei. Bardzo ważny jest tutaj obraz, poprzez który rozbudzamy fascynacje, często stawiając z jednej strony na ekstrawagancję, z drugiej zaś na tajemniczość. Symbolem stylu glamour są oczywiście gwiazdy Hollywood – zawsze perfekcyjnie wystylizowane, a jednocześnie sprawiające wrażenie, jakby swój piękny wygląd osiągnęły bez wysiłku.

Glamour Versace
Styl glamour w latach 90-tych odświeżył dom mody Versace. Jego sztandarowym dziełem była odważna czarna suknia spięta agrafkami, którą Gianni Versace zaprojektował dla Elizabeth Hurley. Przyniosła ona aktorce sławę i to dzięki niej znalazła się na pierwszych stronach największych brytyjskich gazet. W stylowych sukniach Versace prezentowały się podczas oskarowych gali największe gwiazdy Hollywood, takie jak: Sarah Jessica Parker, Catherine Zeta-Jones czy Penelope Cruz.

Jak być glamour na co dzień i w podróży
Dobry styl powinien nam towarzyszyć nie tylko na co dzień, ale także w podróży. Dla podróżniczek, które chcą być zawsze modne, Empik przygotował kolekcję akcesoriów „Stylowa wyprawa”. Znajdziemy w niej między innymi: błyszczące etui na iPhone’a i iPada, wytworne słuchawki z ozdobnymi kryształkami, gustowne opaski na oczy, różnokolorowe komplety ozdobnych przywieszek do bagażu, modne kosmetyczki, a także uniwersalne zestawy podróżne w postaci poduszki pod szyję, kapci oraz opaski na oczy czy praktyczne wielofunkcyjne wtyczki turystyczne z wejściem USB.

Kolekcja będzie dostępna we wszystkich salonach Empiku i na Empik.com już od września.