sobota, maj 25, 2024
czwartek, 26 kwiecień 2012 08:05

Tequilla el Jimador, 100% niebieskiej agawy, 100% naturalności

W produkcji prawdziwej tequili najbardziej liczy się zaangażowanie el Jimadores. Praca, którą wykonują zbieracze agawy to podstawa dla doskonałego smaku i legendy tej najpopularniejszej tequili w Meksyku. W Meksyku zwykło się mawiać, że Tequila jest tak dobra, jak dobrze wykonują swoją pracę ludzie, zbierający agawę.
To oni decydują, kiedy jest właściwy moment do zbiorów i jak optymalnie przyciąć zbierane rośliny. Noszą dumne miano Jimadores, a ich wiedza i doświadczenie są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu każda butelka tequili el Jimador zawiera wykwintny smak dojrzałej agawy i słońca Meksyku. Kunszt ich pracy doceniają także sami Meksykanie. Widać ich wdzięczność jest wielka, gdyż El Jimador to najpopularniejsza marka z tej kategorii w Meksyku.
Jak powstaje prawdziwa tequila
Produkcja wszystkich gatunków tequili el Jimador zaczyna się na polach agawy. Wulkaniczna gleba w regionie Amatitán zapewnia roślinom bogactwo minerałów. Dojrzewanie trwa minimum 7 lat. Podczas zbierania wycina się z agawy rdzeń (tzw. piñas). Piñas umieszczane są w olbrzymich piecach parowych, gdzie poddawane są termicznej obróbce, a następnie schładzane. Na tym etapie wyciska się z nich niezwykle aromatyczny sok tzw. Mosto, który fermentuje w specjalnych zbiornikach ulokowanych na terenie hacjendy. Specyficzny mikroklimat panujący w regionie Amatitán powoduje, że niezbędne do fermentacji drożdże wytwarzają się w naturalny sposób w powietrzu przesyconym agawą i aromatem drzew cytrusowych. Sfermentowane Mosto poddaje się dwukrotnej destylacji, a następnie składuje w beczkach z białego dębu.
Meksykańskie standardy nadają tequili leżakującej ok. 2 miesiące nazwę Blanco, natomiast trunek, który dojrzewa od 2 do 9 miesięcy jest sygnowany jako Reposado. Powyżej 12 miesięcy to już kategoria Añejo.
W Polsce dystrybutorem tequili el Jimador jest Brown-Forman Polska Sp. z o.o.

Tequila el Jimador: Swoją nazwę wzięła od dumnych zbieraczy najlepszych odmian agawy. Obecnie Tequila El Jimador jest najlepiej sprzedającą się tequilą w Meksyku. Od 1870 roku jest wytwarzana w Casa Herradura – najstarszej i najbardziej szanowanej destylarni w Meksyku. Produkcja jest ulokowana w sercu meksykańskiej krainy tequili, a sposób przygotowania tego trunku nadal opiera się na tradycyjnych metodach. Należą do nich miedzy innymi gotowanie agaw w glinianych piecach i ich fermentacja z użyciem dzikich drożdży. Temu wyrafinowanemu procesowi, Tequila El Jimador zawdzięcza swój bogaty, łagodny i zaskakujący smak. Dostępna jest w trzech wariantach: Blanco, Reposado i Añejo.