czwartek, marzec 28, 2024
sobota, 15 listopad 2014 19:57

Jedz jabłka, pij cydr! Co dalej z polskim jabłkami, sokami i cydrem?

Cydr Cydr

 

Wraz ze wzrostem popularności cydrów, rośnie również świadomość korzyści, jakie wynikają z ich produkcji. Dostrzegają to już nie tylko producenci, ale również sadownicy dotknięci rosyjskim embargo. O sytuacji tych ostatnich, a także o gospodarczym potencjale polskich cydrów dyskutowano, 4 listopada br. na spotkaniu w Ministerstw Rolnictw i Rozwoju Wsi.

 

A oto najważniejsze wnioski płynące z konferencji.

ZALETY CYDRU
Cydr jest najmniej przetworzonym napojem alkoholowym. Jednocześnie jest produktem, w którym walory i bogactwo surowca - jabłek można, przy naturalnej produkcji najpełniej przenieść do smaku cydru – Robert Ogór, prezes Ambra S.A

Cydr to lekki, naturalny produkt. Polskie cydry dodatkowo charakteryzuje wysoka jakości, gwarantowana ustawowo. W Polsce cydry nie mogą zawierać mniej niż 60% moszczu jabłkowego lub soku jabłkowego – Grzegorz Bartol, prezes Bartex Sp.J.

Cydr może stać się elementem promocji polskich regionów. Tak jak zaobserwowano to we włoskiej gospodarce, gdzie regiony produkujące swoje specjały żywnościowe, czy to sery czy wina wyróżniają się swoimi markami, tak samo polski cydr może pełnić rolę czynnika pozycjonującego rolnictwo w skali regionalnej – Andrzej Sadowski, Centrum Adama Smitha.

RYNEK CYDRÓW W POLSCE I NA ŚWIECIE
Szacuje się, że w ciągu najbliższych 5 lat rynek cydru może osiągnąć 2,5 % rynku piwa. Oznacza to, że zostanie wyprodukowanych ok. 90 mln l cydru, dzięki czemu pojawi się możliwość zagospodarowania dodatkowych 100 tys. ton jabłek. Stanowi to nieocenioną pomoc nawet dla kilku tysięcy rodzimych gospodarstw - Jacek Jantoń, prezes Jantoń S.A Sp.K.

Spożycie i popularność cydrów w Polsce systematycznie rośnie. Rok 2013 został zamknięty z wynikiem 2 mln l sprzedanego cydru. W tym roku, do połowy października jest to już ok 8, 5 mln l. Oznacza to, aż czterokrotny wzrost w stosunku, do 2013, który był rokiem bazowym dla produkcji cydrów w Polsce – Grzegorz Bartol, prezez Bartex Sp.J.
Na świecie, od 2005 r. systematycznie rośnie spożycie cydrów. W ciągu ostatnich czterech lat wzrost ten wyniósł ponad 4% rok do roku. Nie ma powodu by polski cydr nie zyskał takiej renomy jak polska wódka. Polska, która jest największym eksporterem jabłek na świecie mogłaby z powodzeniem wejść na kluczowe rynki również z gotowym produktem – cydrem - Grzegorz Bartol, prezes Bartex Sp.J.

PERSPEKTYWY DLA RYNKU CYDRU W POLSCE
Wyprodukowanie 90 mln l cydru w przyszłości jest założeniem bazowym, potencjał wydaje się być znacznie większy. Już, przy mimo wszystko ograniczonej akcji jak ta zorganizowana przez Puls Biznesu można było uzyskać tak wysoki wzrost sprzedaży. Przy dalszym wsparciu ze strony Państwa, dla tej kategorii produktowej można by uzyskać bardzo szybki, nawet nie przyrost, wręcz dalszy skok produkcji - Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha.

Brak możliwości reklamy cydru, który ma podobną zawartość alkoholu jak piwo to niezrozumiała dla nikogo dyskryminacja. Krokiem w dobrą stronę były zmiany pod względem opodatkowania cydru. Naturalnym i logicznym uzupełnieniem tych regulacji jest decyzja o przyznaniu cydrom prawa do promocji i reklamy - Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha.

Zmiany dotyczące promocji cydru są konieczne, ale niewystarczające. Należy ustawowo powiązać sprawę reklamy z jednoczesnym specjalnym oznakowaniem cydru wyprodukowanego w Polsce, jako produktu polskiego, który charakteryzuje naturalność i wysoka jakość. W różnych krajach istnieje różne ustawodawstwo, często stawiające cydrom niższe normy produkcyjne, niż te obowiązujące w Polsce. Specjalne oznakowanie będzie stanowić istotny element wsparcia przede wszystkim dla sadowników. Pozwoli właśnie im zdobywać rynek, a nie tylko przemysłowi - Robert Ogór, prezes Ambra S.A.

Ważne, aby móc również produkować cydr na bazie gospodarstwa, jako produkcję podstawową i go sprzedawać. Obecnie rolnicy nie płacąc podatku dochodowego mogą oferować do sprzedaży tylko podstawowy produkt, a nie mogą go przetwarzać, nawet w minimalnym stopniu. Aktualnie prowadzone są już działania zmierzające do zmiany tego stan rzeczy - Mirosław Maliszewski, przewodniczący Związku Sadowników RP.

W Polsce co roku na osobę przypada ok 14-16 kg zjedzonych jabłek, co jest wielkością niewielką w porównaniu z liderami europejskimi takimi jak Portugalia i Austria, gdzie spożycie per capita jest ok. 10 kg wyższe. Obecnie na produkcję zagęszczonych i pitnych soków jabłkowych wykorzystywanych jest 1,5 – 2 mln ton jabłek, co stanowi ponad 50% zbiorów w Polsce. Pozostałe przetwory, musy, przeciery, w tym również cydr to z kolei ok. 100 tys. ton, z tendencją rosnącą. Bardzo istotna jest ta dywersyfikacja. Im więcej możliwości zagospodarowania jabłek, tym lepiej. Dużą rolę odgrywa tu edukacja, informacja i promocja, którą my w KUPS prowadzimy od lat. Możliwość promocji cydru jest konieczna, aby tę dywersyfikację poszerzyć – Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków.

 

Media

Znajdź najtaniej w tysiącach sklepów w Polsce

<