poniedziałek, 22 lipiec 2013 17:00

Polskie cydry w natarciu

„Takiego hitu nikt się nie spodziewał” – o tych słowach marzą polscy producenci i dystrybutorzy win i napojów winiarskich, którzy w tym roku zdecydowali się uruchomić produkcję cydrów. Olbrzymi sukces wdrożeń ostatnich lat na Bałkanach czy w Beneluksie wróży sukces. Jaka będzie rzeczywistość, okaże się za około pół roku

, po analizie pierwszych kompleksowych zestawieniach raportów sprzedażowych. Polska Rada Winiarstwa intensywnie wspiera działania polskich producentów m.in. poprzez zachęcanie ich do ubiegania się o nadanie cydrom oznaczenia znakiem jakości „Poznaj Dobrą Żywość”.

– Bogatszy, szeroki i wysoko jakościowy asortyment produktów oraz wprowadzanie nowości są działaniami, które służą konsumentowi i odpowiadają na jego potrzeby – podkreśla Elżbieta Pawłowska, dyrektor biura PRW. – Cydry są też szansą na zagospodarowanie nadprodukcji wyśmienitych polskich jabłek. A to z kolei wygeneruje dodatkowe korzyści dla sadowników i dodatkowe wpływy dla budżetu państwa.

Sezon letni to czas sprzedażowy napojów lekkich, orzeźwiających, przeznaczonych do bezpośredniej konsumpcji, najlepiej po schłodzeniu. Dlatego właśnie na ten okres zaplanowano cydrową ekspansję. Producenci, którzy swoją linię asortymentową rozszerzyli o ten produkt to Bartex Sp. z o.o. Sp. k., Ambra S.A. oraz Warwin S.A. Przeszkodą może okazać się trudność w dotarciu do klienta ze względu na ograniczenia w promocji i reklamowaniu (ze względu na restrykcyjną ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi). Polska Rada Winiarstwa nie szczędzi wysiłków, aby wesprzeć producentów i udzielić konsumentom rzetelnej i miarodajnej wiedzy o nowym produkcie.

Takim działaniem była m.in. konferencja prasowa „Wino dobre na wszystko”, która odbyła się w czerwcu br. w Ministerstwie Rozwoju Rolnictwa i Wsi w Warszawie. Podczas wydarzenia najlepsi polscy eksperci dyskutowali o stanie i przyszłości polskiej branży winiarskiej i poruszyli m.in. tematykę cydrów. Konferencja odbyła się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto Polska Rada Winiarstwa zachęca producentów cydrów do rozpoczęcia  starań o nadanie ich napojom oznaczenia „Poznaj Dobrą Żywność”. Ten symbol jest informacją o wysokiej jakości produktów żywnościowych i mogą go uzyskać jedynie wyroby, które spełniają kryteria, opracowane przez Kolegium Naukowe ds. jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie „Poznaj Dobrą Żywość” jest informacją, która ma pomagać konsumentowi w wyborze odpowiedniego dla niego produktu. A jednym z atrybutów polskich cydrów jest właśnie ich wysoka jakość (nasze prawo ma bardzo restrykcyjne normy jakościowe w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej).

Firma Bartex Sp. z o.o. Sp. k. w czerwcu br wprowadziła na polski rynek „Desire Cydr”. Wcześniej, od ponad dwóch lat ten produkt był wysyłany na eksport: na rynki Unii Europejskiej, do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin i Japonii i cieszy się tam stałym, dużym zainteresowaniem konsumentów.

© 2013-2020 by SN2.EU