czwartek, 10 czerwiec 2010 11:06

Pomoc dla początkującego kulturysty

Na początku określ budowę swojego ciała. Jesteś smukły, masz chude kości, długie ramiona i cienką szyję - prawdopodobnie jesteś ektomorfikiem.
Jeżeli natomiast wyglądem bardziej przypominasz gruszkę, masz krótkie ramiona i nogi i grube kości - prawdopodobnie jesteś endomorfikiem.

Jeżeli jesteś krępy, przysadzisty, z szerokimi barkami i naturalną muskulaturą - prawdopodobnie jesteś mezomorfikiem.

Oczywiście nie należy budowy ciała mylić z szybkością przemiany materii. Budowa to budowa. No więc pierwszy krok mamy już za sobą. Określiłeś swoją budowę teraz się zajmijmy tym co będziesz jadł. Pamiętaj, że będziesz rósł tylko wtedy, gdy dostarczysz odpowiednią ilość jedzenia.

Typ budowy - endomorfik
Założenia dietetyczne :

Ogranicz tłuszcze do około 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Białko w Twojej diecie powinno pochodzić z jak najchudszych produktów typu nie tłuste ryby, piersi kurczaka i indyka bez skóry, białka jaj. Ogranicz jedzenie owoców, jeśli już to spożywaj je możliwie na początku dnia. Jedz możliwie tylko węglowodany złożone jak kasza, ziemniaki, ryż.

Ilość i wielkość posiłków :

By spalać jak najwięcej kalorii spożywaj 5-7 małych posiłków dziennie.

Suplementy diety :

Termogeniki (chyba, że stan zdrowia na to nie pozwala) i odżywki białkowe.

Wystrzegaj się :

Wysokotłuszczowe produkty, podjadanie między posiłkami, niekompletne Źródła białek, alkohol, napoje słodzone i soki owocowe.

Wiadomości do zapamiętania :

Nie jedz za późno i nie śpiesz się w jedzeniu. Znowu troszkę teorii. Na każde 100 kalorii dostarczonych z białek organizm zużywa 20% do strawienia i wchłonięcia. Na każde 100 kalorii z węglowodanów organizm zużywa 10-12% na te same czynności co w przypadku białka, zaś jeżeli chodzi o tłuszcze to organizm spali ich jedynie 5% do strawienia i ich absorbcji.

Jak widzisz z tłuszczy nie wylejesz tyle potu co z białka czy węglowodanów. Wniosek: białko spożywaj na dosyć wysokim poziomie, tłuszcze ogranicz, na węglowodany uważaj-również je trochę ogranicz. Nie zapominaj także o dodaniu błonnika pokarmowego do diety, którego znajdziesz np. w otrębach pszennych czy brązowym ryżu.

Typ budowy - mezomorfik

Założenia dietetyczne :

Jedz ok. 2-2.2g białka/kg masy (białka jaj, chudy indyk, piersi kurczaka, ryby). Węglowodany powinieneś przyjmować na poziomie 60-65% dziennego zapotrzebowania kalorycznego a tłuszcze ogranicz do 15% dziennych kalorii.

Ilość i wielkość posiłków :

5-7 dziennie

Suplementy diety i odżywki :

Odżywki białkowe, ew. gainery.

Ważne, do zapamiętania :

Urozmaicaj swoje posiłki. Nie staraj się cały rok być na definicji, a raczej wykorzystuj swoje predyspozycje i określ makro i mikrocykle treningowe, w których będziesz trenował - ma masę i na rzeźbę.

Typ budowy - ektomorfik

Założenia dietetyczne :

ok. 3g (nawet do ponad 4g) białka na kilogram masy dziennie, 30% kalorii pochodzących z białka, 50% z węglowodanów oraz 20% z tłuszczy.

Ilość i wielkość posiłków: Jedz 5 średnich wielkościowo posiłków. Jedzenie większej ilości mniejszych posiłków może przyspieszyć prawdopodobnie już i tak szybki metabolizm.

Suplementy diety i odżywki :

Gainery, odżywka białkowa. Spożywaj gdy nie będziesz w stanie dostarczyć odpowiednich ilości składników odżywczych, jednak nie więcej niż 1-2 posiłki odżywkowe dziennie. Kreatyna czasem się również może przydać do zwiększenia Twojej siły i przyzwyczajenia mięśni do ciężkiej pracy.

Tego się wystrzegaj !

spalaczy tłuszczu

stresu
Informacja do zapamiętania :

Nie opuszczaj posiłków-jedz co 2-3 godziny, pij przynajmniej 3-4 litry wody dziennie. Korzystaj z wysokiej klasy produktów białkowych, spożywaj jak najwięcej pełnowartościowych węglowodanów oraz nie unikaj tłuszczy, powinieneś dostarczyć nawet do 2000 ekstra kalorii by wyjść na 100% z deficytu kalorycznego i porządnie przybierać na wadze. Tak samo ważnym elementem w diecie ektomorfika jest posiłek przed-treningowy oraz po-treningowy. Spożycie posiłku bogatego w węglowodany i białko przed treningiem pomoże Ci zredukować jak najbardziej katabolizm podczas ćwiczeń, podobny posiłek spożyj tuż po treningu (trochę węglowodanów prostych + mała ilość białka od razu po treningu oraz później posiłek bogaty w węglowodany złożone oraz białko, taki sam jak przedtreningowy).
© 2013-2020 by SN2.EU