czwartek, maj 30, 2024
poniedziałek, 27 wrzesień 2021 19:14

Valletta i jej zabytki. Fort św. Elma

Valletta i jej zabytki Valletta i jej zabytki

Słoneczna Malta to wyspa idealna dla tych, którzy chcą spędzić wspaniałe wczasy nad morzem. Na tej wyspie można też przeżyć wspaniałą przygodę, a wycieczki śladami Joannitów cieszą się tu ogromną popularnością. W gronie zabytków wyjątkowo ważnych znajduje się Fort Św. Elma. To jeden z najważniejszych obiektów, jakimi może oczarować turystów Malta. Koniecznie trzeba go zobaczyć w czasie wycieczki po mieście Valletta – stolicy wyspy, na terenie której można ujrzeć tak wiele cennych pamiątek po Kawalerach Maltańskich.

Co warto wiedzieć na temat tego fortu?

Historia Fortu Św. Elma sięga końca XV wieku, kiedy to Malta była zagrożona najazdem tureckim. Fort, wzniesiony na krańcu wyspy, miał odgrywać ważną rolę w obronie wyspy w razie ataku ze strony Turcji. Tak też się stało, a wydarzenia z czasów Wielkiego Oblężenia są najlepszym dowodem na potęgę tej budowli. Choć Turkom udało się pokonać obronę, a straty wśród szpitalników były ogromne, sam fort okazał się budowlą o wyjątkowych walorach obronnych. O jego potędze turyści mogą się przekonać dziś w czasie zwiedzania obiektu. W czasie wycieczki takiej można dostrzec na potężnych murach liczne pamiątki po starciach z XVI wieku. Można też zobaczyć wiele innych ciekawostek, dzięki którym każdy z nas może uświadomić sobie, jak ważną rolę ów fort odgrywał w przeszłości. Jego dodatkowym walorem jest to, iż obecnie pełni on rolę siedziby tak ważnej placówki, jaką jest Narodowe Muzeum Wojny. Szczególnie ciekawą kolekcję stanowią tu te eksponaty, które są związane z działalnością maltańskiego ruchu oporu w trakcie II wojny światowej.


Turyści, którzy spędzają wczasy na Malcie, koniecznie powinni zajrzeć do stolicy. Valletta to piękne zabytki, w gronie których wspomniany już fort zajmuje bardzo ważne miejsce. Wizyta na jego terenie to wspaniała przygoda dla każdego miłośnika historii i obronnej architektury, a sam zabytek może każdego oczarować swym urokiem.

Najważniejsze dane o Malcie

Stolica: La Valetta (Il Belt)
Powierzchnia: 0.316 tys. km2
Języki: maltański, angielski
Waluta: 1 lir maltański = 100 centymów = 1000 mils
Ludność: 0.373 mln. mieszkańców
Główne miasta: Birkirbara, Quormi, Hamrun, Sliema

Ustrój: republika prezydencka
Głowa państwa: prezydent Eddie Fenech Adami
Gęstość zaludnienia: 1180 osób na km2
Skład etniczny: Maltańczycy – 96%, Brytyjczycy – 2%, Włosi, Arabowie – 2%
Podział administracyjny:
6 okręgów administrowanych bezpośrednio z Valetty

Zobacz najbiedniejsze i najbogatsze kraje świata

Więcej w tej kategorii: Podzielona wyspa - Cypr »