poniedziałek, maj 20, 2024
piątek, 05 kwiecień 2024 23:20

Ubezpieczenie mieszkania - co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie mieszkania Ubezpieczenie mieszkania fot: unsplash

Zakup mieszkania należy do ważnych decyzji w życiu człowieka. tak samo ważne jest ubezpieczenie mieszkania, nie posiadając ubezpieczenia w razie zdarzenia losowego bądź kradzieży, straty trzeba będzie pokryć z własnych pieniędzy. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej. 

Dlaczego ważne jest ubezpieczenie nieruchomości? 

Ubezpieczenie mieszkania jest naprawdę ważne, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, jak bardzo. Tego wyboru nie ułatwia mnogość polis, jakie można znaleźć na rynku. Chociaż ubezpieczenie mieszkania jest dobrowolne, istnieje sytuacja kiedy jest obowiązkowe. Obowiązek na ubezpieczenie domu jest nakładany na kredytobiorcę, który finansuje zakup mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego. Wtedy to bank zobowiązuje do ubezpieczenia mieszkania od różnych zdarzeń losowych. Podstawowa polisa obejmuje mury oraz elementy stałe. Jeśli chcemy objąć ochroną znajdujące się sprzęty, trzeba rozszerzyć ubezpieczenie o to co potrzebujemy.  

Nie ma obowiązku ubezpieczenia nieruchomości, choć warto je mieć. Z pewnością będzie to naszą poduszką bezpieczeństwa, jeśli wydarzy się zdarzenie losowe. Właściwie nawet najnowocześniejsze sprzęty mogą się zepsuć, a zamek antywłamaniowy zostać rozbrojony przez złodzieja. Włamanie czy pożar to wszystko może się wydarzyć, dlatego warto o tym myśleć już wcześniej. Kiedy przygotujemy się na takie sytuacje, będziemy spokojniejsi. 

Polisa mieszkaniowa pokrywa koszty, jakie powstały w wyniku zniszczeń, w zakresie w jakim obowiązuje ochrona. Podstawowe ubezpieczenie w razie zalania obejmuje zniszczenia, które dotyczą ścian i innych stałych elementów w ograniczonym zakresie. Warto mieć to na uwadze i dobrać taki zakres, jaki będzie dostosowany do własnych potrzeb.   

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania? 

W ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziemy najpotrzebniejsze informacje. Ubezpieczenie można wykupić dla każdego mieszkania, pod warunkiem że budynek spełnia określone wymogi. Kiedy wybieramy rodzaj polisy, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak kondygnacje. Inne zagrożenia będą mieć mieszkańcy mieszkań znajdujących się na parterze, a inne mieszkańcy ostatnich pięter. 

Od kondygnacji zależy często cena, mieszkańcy pierwszych pięter powinni ubezpieczyć się przed powodzią. Mieszkańcy środkowych pięter powinni ochronić się przed zalaniem ze strony sąsiadów. Natomiast ubezpieczenie mieszania na ostatnim piętrze trzeba wziąć pod uwagę szkody związane z naruszeniem konstrukcji dachu. 

Wykupując ubezpieczenie w bloku, powinno się także uwzględnić wyposażenie. Jeżeli posiadamy wiele wartościowych rzeczy ochrona powinna być rozszerzona. 

Wykupienie ubezpieczenia mieszkania, którego nie jesteśmy właścicielem

Jeżeli ubezpieczenie chce wykupić osoba, do której nie należy mieszkanie, to również może je wykupić. Jednak zakres takiego ubezpieczenia będzie na pewno mniejszy. W praktyce najemcy biorą ubezpieczenie o mniejszym zakresie. W towarzystwach ubezpieczeniowych można znaleźć gotowe rozwiązania na taką opcję. Ubezpieczenie OC to pakiet ochronny, gdzie chroni przed wyrządzeniem szkód przez osoby zaliczane do osób trzecich. 

W razie zdarzenia losowego pieniądze z tej polisy nie trafią do nas. Pieniądze pochodzące z polis od zdarzeń losowych zostaną oddane na pokrycie zobowiązań finansowych, które wynikają z wyrządzonych szkód. OC w życiu prywatnym przyda się w przypadku zalania lokalu najmowanego lub tego co znajduje się pod naszym.  

Kompleksowe ubezpieczenie domu i mieszkania 

Wykupione ubezpieczenie nieruchomości, które jest kompleksowe powinno zawierać gwarancję świadczeń w wyniku nieprzewidywalnych zdarzeń, jakie może mieć miejsce. W polisie mieszkaniowej możem zdecydować się na wersję podstawowe oraz te rozszerzone. To od nas zależy, co będzie zawierać nasze ubezpieczenie. 

Na pewno warto ubezpieczyć się od nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pożar. Bardzo ważne jest ubezpieczenie, od zalania zarówno sąsiadów z góry, jak i z dołu przez nas samych. Ubezpieczenie mieszkaniowe powinno być również od ognia czy innych zdarzeń losowych. Ochroną powinny zostać objęte ruchomości domowe czy nakłady inwestycyjne. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? 

Ciężko jednoznacznie ocenić kwotę, na jaka ubezpieczyć mieszkanie. Nie ma jednej odpowiedniej kwoty, na którą należy to zrobić. Jest to dość istotne, ponieważ każde mieszkanie ma inną wartość. Wysokość składki może różnić się wieloma czynnikami. Najlepiej dokonać wyceny, biorąc pod uwagę aktualne ceny lokali, które mają podobny metraż.   

Suma ubezpieczenia będzie zależeć od naszych możliwości. Niektórzy mogą zdecydować się na tańsze ubezpieczenie, a inni droższe. Ceny ubezpieczeń wahają się od kilkudziesięciu złotych do nawet ponad tysiąca złotych. Kluczowy jest zakres, co obejmuje ubezpieczenie. Chcąc dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie warto wejść w kalkulator. Wystarczy tam wprowadzić interesujące nas parametry i znaleźć ubezpieczenie ruchomości domowych, które będzie dla nas idealne. Ważne jest, by dokładnie przejrzeć co obejmuje dana polisa.