środa, grudzień 06, 2023
wtorek, 25 wrzesień 2012 17:38

Warsztaty japońskiej sztuki liczenia

Jak wykonywać skomplikowane obliczenia w pamięci? Tego będzie można się dowiedzieć podczas bezpłatnych warsztatów japońskiej sztuki liczenia, które odbędą się 3 października 2012 roku w Warszawie, w Wydziale Informacji i Kultury Ambasady Japonii. Poprowadzi je Kenichi Ishido – mistrz soroban.

Soroban to japoński odpowiednik europejskich liczydeł. Przywędrował do Japonii ok. XVI wieku z Chin. Przyrząd ten nadal jest wykorzystywany do wykonywania obliczeń, a także do ćwiczeń. Dowiedziono, że licząc na sorobanie, człowiek wykorzystuje obie półkule mózgu. Dzięki tej właściwości osoba wprawiona w używaniu sorobanu jest w stanie wykonywać długie obliczenia w pamięci, jedynie wyobrażając sobie jego użycie.

W ramach warsztatów mistrz Ishido zdradzi tajniki niezwykle szybkiego wykonywania obliczeń. Następnie, najodważniejsi uczestnicy spotkania będą mogli samodzielnie spróbować zmierzyć się z tym japońskim liczydłem. Inicjatorem spotkania jest Ambasada Japonii w Polsce, która dokłada wszelkich starań, by propagować wschodnią kulturę i sztukę.

Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii stara się przybliżać Polakom kulturę japońską. Zapraszamy do Polski artystów i specjalistów z różnych dziedzin. Tym razem przyjedzie do nas mistrz liczenia na japońskich liczydłach – soroban, pan Kenichi Ishido, który jest właścicielem wielu szkół sorobanu w Japonii. Od wielu lat popularyzuje on soroban na całym świecie i pomyśleliśmy, że byłoby dobrze pokazać to wyjątkowe liczydło także w Polsce. Przyjedzie tu po raz pierwszy i mamy nadzieję, że uda mu się zachęcić Polaków do ćwiczenia na sorobanie i jednocześnie pokazać nieznaną stronę kultury japońskiej – mówi Megumi Osugi, dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii.

Potencjał wschodnich liczydeł doceniają także nauczyciele w Polsce. Coraz częściej są one wykorzystywane w procesie nauczania matematyki, szczególnie na wczesnych etapach edukacji.

Soroban upraszcza liczenie ze względu na to, iż idealnie wpisuje się w sposób funkcjonowania ludzkiego mózgu. Umożliwia dokonywanie obliczeń takich, jak: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. W ten sposób dziecko przyswaja sobie procesy matematyczne, nie zrażając się ich skomplikowaną formą. Przy zastosowaniu liczydeł można urozmaicić lekcje i wprowadzić uczniów do  świata Królowej Nauk poprzez formę zabawy, ciekawszą  aniżeli tradycyjne zapisy obliczeń – podkreśla Piotr Tomczak z firmy Casio.

Liczydła doczekały się także swoich elektronicznych wersji. Wiele firm decyduje się na tworzenie specjalnych aplikacji umożliwiających wirtualne odtworzenie sorobanu. Tego typu oprogramowanie można instalować m. in. w kalkulatorach graficznych Casio. Internetową wersję sorobanu można odnaleźć również na https://www.facebook.com/Kalkulatorypl

Liczba miejsc podczas warsztatów z Kenichi Ishido jest ograniczona. Zapisów można dokonać  pod numerem: 22 584 73 00 lub wysyłając maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..