czwartek, luty 29, 2024
poniedziałek, 09 kwiecień 2018 09:18

Czujniki ciśnienia opon w samochodach. Rozwiązanie użyteczne?

1 listopada 2014 roku wszedł w życie przepis o obowiązkowym wyposażaniu każdego nowego auta w czujniki ciśnienia opon. Systemem monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS, z ang. Tyre Pressure Monitoring System) zostały objęte wszystkie nowe samochody sprzedawane na terenie Unii Europejskiej.

Wymiana opon w pojeździe z systemem TPMS wymaga szczególnego przygotowania, wiedzy i umiejętności. Może być też nieco droższa. Jakie są plusy i minusy czujników ciśnienia. Czy ich posiadanie rzeczywiście jest opłacalne?

TPMS w praktyce

Głównym zadaniem czujników ciśnienia opon jest wykrywanie spadków ciśnienia w oponach oraz powiadamianie o tym fakcie kierowcy, poprzez wyświetlenie odpowiedniej informacji na tablicy rozdzielczej/komputerze pokładowym. Wyróżniamy dwa typy systemów TPMS – bezpośredni i pośredni. Ten pierwszy podaje informacje o ciśnieniu w każdym z kół w czasie rzeczywistym. To zaawansowane rozwiązanie, stosowane fabrycznie w samochodach klasy premium. Czujniki są mocowane tuż przy wentylu bądź do obręczy, natomiast pomiary dostarczane są przy pomocy fal radiowych. System pośredni częściej spotykamy w pojazdach klasy niższej i średniej. Wykorzystuje on w swojej pracy czujniki prędkości kół, stanowiące standardowy element systemów ABS oraz ESC. System zlicza poziom ciśnienia opon w oparciu o liczbę obrotów i wibrację kół. Nie jest więc możliwe ustalenie konkretnego pomiaru dla każdej opony z osobna, a jedynie zasygnalizowanie ogólnego spadku ciśnienia.

Zalety czujników opon

Oba systemy mają swoje zalety. System bezpośredni pozwala na dokładną kontrolę ciśnienia w każdym kole. Informacje są dostarczane na bieżąco, dzięki czemu można na nie reagować, zapobiegając szybszemu zużyciu opon czy wzmożonemu spalaniu paliwa. System pośredni jest tańszy, przez co bardziej ograniczony. Informuje o ogólnym spadku ciśnienia w momencie, gdy wynosi on ponad 20% w stosunku do ciśnienia bazowego. Mimo wszystko jest to informacja cenna, wpływająca na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Co ważne, systemy nie wymagają skomplikowanej obsługi ze strony kierowcy. W przypadku TPMS pośredniego może zaistnieć konieczność ręcznego resetu ustawień po każdym dopompowaniu opon.

Wady czujników ciśnienia

Wyposażenie w czujniki ciśnienia bywa kłopotliwe przy okazji wizyt w serwisie. Niestety nie każdy warsztat dysponuje odpowiednim zapleczem do obsługi samochodów z TPMS, zwłaszcza systemem bezpośrednim. Aby zniwelować ryzyko błędów serwisowych, na wszelki wypadek warto poinformować wulkanizatora o obecności systemu. Uszkodzenie czujników często wiąże się z koniecznością zakupu nowych (przeważnie nietanich) egzemplarzy oraz wgraniem odpowiednich zmian do oprogramowania systemu. Na szczęście istnieją miejsca, w których serwisowanie kół z czujnikami ciśnienia opon nie nastręcza żadnych problemów. Doskonały przykład stanowi profesjonalny serwis opon SPEEDGUM w mieście Warszawa.