piątek, maj 31, 2024
środa, 25 październik 2017 09:14

Sprężarki dla warsztatów lakierniczych

Współczesny przemysł nie mógłby istnieć bez sprężonego powietrza, które jest szeroko wykorzystywane we wszystkich istniejących gałęziach gospodarki. Sprężarki stały się także nieodzownym elementem wyposażenia zarówno wielkich, przemysłowych lakierni, jak i warsztatów lakierniczych.

Przede wszystkim, sprężone powietrze jest doskonałym nośnikiem energii niezbędnej do wykonywania poszczególnych operacji technologicznych. Szczególnym przykładem zastosowania tego rodzaju medium roboczego jest lakiernictwo. Obecnie, pokrywanie powierzchni warstwą farby jest częścią działalności wielu zakładów w przemyśle ciężkim, metalurgicznym, ale przede wszystkim motoryzacyjnym. Także lakiernie samochodowe bardzo dobrze prosperują w dzisiejszych czasach, ponieważ rośnie odsetek społeczeństwa posiadającego własny pojazd.

Znaczenie sprężarek w lakierniach samochodowych

Warsztaty lakiernicze inwestują w nowoczesne pistolety lakiernicze wykorzystujące sprężone powietrze. Zastosowana technologia i jakość sprężonego powietrza ma duże znaczenie w kontekście końcowego efektu lakierowania – niedostatecznie czyste powietrze sprężone może powodować pojawienie się na pokrywanej powierzchni:

 • "rybich oczek",
 • kraterów,
 • okrągłych wgłębień,
 • nieregularnych wtrąceń,
 • plam wodnych,
 • utratę przyczepności.

Wbrew pozorom drogi lakier oraz nowoczesne urządzenia lakierujące nie są wystarczające do tego, aby jakość malowania była na zadowalającym poziomie. Bezsprzecznie, spore znaczenie mają także sprężarki przemysłowe, które mogą być przyczyną występowania wody czy zanieczyszczeń stałych w sprężonym powietrzu, a finalnie na wyrobach gotowych. Producenci układów sprężarkowych udostępniają swoim Klientom rozwiązania gwarantujące zachowanie najwyższej jakości na wszystkich etapach instalacji, aż do finalnego punktu odbioru. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu odpowiednich elementów wyposażenia oraz dodatkowych urządzeń zainstalowanych w ramach sprężarki. Należą do nich:

 • układ filtracji i oczyszczania (filtry do powietrza) – w celu ograniczenia ilości zanieczyszczeń do minimum konieczne jest zastosowanie zestawu filtrów (wstępnego oraz dokładnego); w ten sposób możliwe jest usunięcie ze sprężonego powietrza cząsteczek oleju, cząstek stałych, pyłu, kurzu itp.; filtr wstępny powinien być umieszczony przed osuszaczem – jego rolą jest usunięcie aerozoli oleju, cząstek stałych i wody do wielkości 0,1 mikrona; z kolei drugi filtr dokładny redukuje zanieczyszczenia stałe do poziomu 0,01 mikrona;
 • osuszacze powietrza (adsorpcyjne lub chłodnicze) – zasada działania tego pierwszego opiera się o proces chłodzenia sprężonego powietrza, a następnie wykraplania się cząsteczek wody; osuszacz adsorpcyjny z kolei wykorzystuje adsorbent, którego szczególną cechą jest zdolność do pochłaniania wilgoci;
 • separatory cyklonowe – w mechaniczny sposób oddzielają zanieczyszczenia o wielkości do 3 mikronów poprzez wprawienie sprężonego powietrza w ruch wirowy.

Wybór sprężarki do zakładu

Inwestycja w kompresor jest długoletnią inicjatywą, która powinna być poprzedzona wnikliwymi analizami tak, aby nie podejmować decyzji narażających zakład na straty finansowe. Optymalny dobór sprężarki uchroni nas przed dotkliwymi kosztami eksploatacyjnymi oraz sprawi, że jej użytkowanie będzie relatywnie tanie, a nawet komfortowe. Podstawowym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć jest wybór spośród dwóch podstawowych rodzajów urządzeń:

 • sprężarka tłokowa,
 • sprężarka śrubowa.

Pierwsza z nich cechuje się prostszym mechanizmem sprężania, ale nie radzi sobie z wysokim, długotrwałym obciążeniem trwającym 24 godziny / dobę. W katalogach producentów nie znajdziemy sprężarki tłokowej o bardzo wysokiej mocy, więc jest to dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich zakładów oraz warsztatów lakierniczych. W przypadku firm działających na większą skalę, warto zainwestować w sprężarki śrubowe, które cechują się wyższą mocą, a co za tym idzie wydajnością pracy.

Wybierając sprężarkę powinniśmy kierować się renomą marki producenta, ponieważ od jakości zastosowanych materiałów, rozwiązań technologicznych czy wsparcia serwisowego zależy poziom kosztów eksploatacyjnych związanych z przyszłą pracą sprężarki.

Źródło: Almig - kompresory powietrza