piątek, luty 23, 2024
poniedziałek, 06 marzec 2017 13:49

Czym są opony ekologiczne i czy warto je kupować?

W ostatnim czasie w sprzedaży znalazło się wiele rozmaitych modeli opon ekologicznych czy też zielonych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę są tego rodzaju opony i czy warto je zakupić. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

 

Określenie, że opona jest „ekologiczna”, przede wszystkim dotyczy jej oporów toczenia, ograniczenia hałasu oraz zwiększenia żywotności. Stosowane rozwiązania pozwalają na uzyskanie proekologicznych efektów, na przykład poprzez zmniejszenie kosztów korzystania z opon, zredukowanie ich efektu oddziaływania na środowisko naturalne, na przykład poprzez zmniejszenie ilości emisji dwutlenku węgla czy ilości zużywanego paliwa, co pozytywnie odbija się na kieszeni kierowcy.

Jak wybrać dobre opony ekologiczne?

W sprzedaży dostępnych jest ich sporo, dlatego też można dostosować je indywidualnie do konkretnego pojazdu. Opony tego rodzaju, jak już wspomnieliśmy, mają niższe opory toczenia, dlatego też można wtedy uzyskać oszczędności na jeździe autem, gdyż będzie ono pobierało mniej paliwa.

Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że opony te powinny gwarantować dobry poziom bezpieczeństwa. Niestety, w sprzedaży znaleźć można modele, które w wyniku swojej konstrukcji mogą powodować zwiększenie ryzyka w trakcie manewrowania oraz awaryjnego hamowania. W związku z tym warto zapoznać się z certyfikatami opony, aby mieć pewność, że kupuje się bezpieczny model. W wyszukiwaniu właściwych modeli pomogą także internetowe rankingi i testy opon.

Gdzie można kupić opony ekologiczne?

Obecnie tego rodzaju opony są oferowane w szerokiej gamie wariantów i można kupić je do praktycznie każdego pojazdu, na przykład jako opony Honda lub do samochodów innych marek. Są one dostępne w serwisach samochodowych, sklepach oferujących opony, także w tych internetowych.

Ceny opon ekologicznych nie są znacznie wyższe od pozostałych typów opon, dlatego też nie trzeba będzie płacić za nie za dużo. Z ofertami można zapoznać się już teraz całkowicie przez internet.