niedziela, luty 25, 2024
poniedziałek, 14 listopad 2016 16:11

W jaki sposób sfinansować zakup samochodu?

Kupno samochodu nie należy do prostych decyzji. Możemy spotkać się w wieloma sposobami finansowania zakupu – od kupna za pomocą gotówki, po wzięcie kredytu. Ponadto musimy pamiętać o dodatkowych kosztach, które będziemy musieli udźwignąć. Jest to niełatwe zadanie, biorąc pod uwagę fakt, że jest to prawdopodobnie jedna z najdroższych rzeczy jakie kupimy w życiu (zaraz po zakupie mieszkania). Dlatego tak ważne jest, aby rozważyć sposób jego nabycia.

 


Wydać gotówkę, czy zachować oszczędności?

Żyjąc w czasach kiedy stopy procentowe są na tak niskim poziomie, trzymanie oszczędności w banku nie przyniesie nam zbyt dużych korzyści finansowych. Dlatego zamiast bezmyślnie magazynować finansowe na koncie bankowym, zastanówmy się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie dla nas wydanie ich w racjonalny sposób np. na długo wyczekiwany samochód. Pamiętajmy tylko, aby dokładnie upewnić się co do wartości oszczędności, a co za tym idzie, możliwości zakupu tak drogiego dobra. Dodatkowo miejmy na uwadze jedną przezorności. Jeżeli posiadamy kartę kredytową, warto ją wykorzystać na zakup samochodu. Oczywiście ma to zastosowanie w momencie, kiedy posiadamy wcześniej wspomniane oszczędności. Pozwoli nam to na nieco dłuższe zachowanie oszczędności, które służą nam za zabezpieczenie w razie niezaplanowanych zdarzeń. Zadłużenie na karcie kredytowej spłacimy natomiast w kolejnym miesiącu (w normalnym, bezodsetkowym trybie).

Pożyczka bankowa

Jest to jedno z tańszych rozwiązań na finansowanie samochodu, natomiast sprawdza się to tylko w momencie, kiedy posiadamy dobrą zdolność kredytową. Możemy się o nią ubiegać w banku pod warunkiem, że spełnimy ich oczekiwania odnośnie wiarygodnego klienta. Pamiętajmy, aby dokładnie zapoznać się z kryteriami, które wpływają na koszty otrzymywanego kredytu. Prócz wcześniej wspomnianej zdolności kredytowej, na przyszłe opłaty mają również wpływ wiek samochodu oraz jego wartość. Ponadto istotny jest okres kredytowania – im jest on dłuższy, tym koszty kredytu są wyższe. Banki zwracają uwagę również na wkład własny. Daje on dodatkową gwarancję, że pożyczka zostanie przez nas spłacona, a także pomniejsza wartość kredytu. Jeżeli nie posiadamy żadnych oszczędności, warto odsunąć zakup auta w czasie.

Jak wybrać odpowiedni bank?

Warto w tym celu zapoznać się z licznymi stronami finansowymi, które umożliwiają nam wgląd w aktualne rankingi. Dzięki temu możemy wybrać ofertę najlepszą dla siebie. Pamiętajmy, aby poszukiwania rozpocząć od banku, w którym posiadamy konto. Będąc stałym klientem, możemy liczyć na dogodniejsze warunki.

Więcej informacji znajdziesz na polskabankowosc.com.pl.