piątek, luty 23, 2024
piątek, 04 marzec 2016 09:20

Koniec ery piratów drogowych?

Zgodnie z badaniami LeasePlan MobilityMonitor* ponad 50% kierowców deklaruje bardziej ostrożną i uważną jazdę oraz zmianę swoich zachowań za kierownicą po zainstalowaniu systemów telematycznych. Czy nowoczesne rozwiązania wyeliminują z naszych ulic piratów drogowych? Nie jest to wykluczone. Przyszłość rysuje się więc bardziej bezpiecznie.

Bezpieczeństwo
Badania przeprowadzone przez LeasePlan w 17 krajach na grupie blisko 4000 kierowców użytkujących samochody służbowe, dostarczają interesujących informacji na temat przyszłości motoryzacji. Zgodnie z sondażem 50% kierowców czułoby się pewniej prowadząc auto wyposażone w urządzenia telematyczne. Coraz większa grupa kierowców bo już 39% w porównaniu do 35% w 2014 r. przyznaje, że systemy telematyczne zmieniłyby ich styl jazdy, zaczynając od bardziej ostrożnej jazdy (15% respondentów w stosunku do 9% w 2014 r.), poprzez przywiązywanie większej wagi do oszczędności paliwa, a na ograniczeniu prędkości (9%) kończąc.

Systemy telematyczne to korzyść dla flot firmowych nie tylko od strony finansowej - mówi Artur Sulewski dyrektor handlowy LeasePlan Polska. Rozwiązania te zwiększają bowiem bezpieczeństwo na drodze, poprawiają statystyki odzyskiwania skradzionych aut obniżając tym samym liczbę roszczeń ubezpieczeniowych, a poprzez spadek zużycia paliwa korzystnie wpływają na środowisko naturalne.

Niektóre urządzenia posiadają również funkcję wykorzystywaną w razie wypadku; urządzenie wysyła w takiej sytuacji sygnał do centrum alarmowego i kierowca otrzymuje niezbędną pomoc. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla użytkowników aut służbowych, którzy nierzadko pokonują kilkadziesiąt tysięcy kilometrów rocznie.

Oszczędności
Coraz większe zmiany gospodarcze, technologiczne i społeczne, wpływają na przyszłość mobilności, a tym samym całej branży leasingowej. Warto również pamiętać, że telematyka oprócz bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo użytkowników drogi wpływa również na oszczędności. Dzięki systemom monitorującym zachowanie konkretnego użytkownika auta Fleet Manager jest bogatszy o bardzo ważną wiedzę. Może m.in. monitorować sposób jazdy kierowcy i porównać ją do ilości wizyt w serwisach. Mając szczegółowe raporty jest w stanie wyeliminować nawyki kierowców, które wpływają na większe zużycie auta co w konsekwencji prowadzi do redukcji kosztów napraw. Dzięki zastosowaniu rozwiązań telematycznych firma ma m.in. możliwość optymalizacji tras i w rezultacie ograniczenia przebiegów, a co za tym idzie spada zużycie i redukowane są koszty paliwa. Także wartość rezydualna pojazdów na koniec kontraktu może ulec zmianie na lepsze i nie zostaniemy zaskoczeni dodatkowymi opłatami pod koniec umowy.

Rozwiązania telematyczne umożliwiają monitorowanie wielu podstawowych procesów w naszych flotach. Dane pozyskane za ich pomocą pozwalają podnieś bezpieczeństwo użytkowników, oszczędzić czas naszych pracowników, a także w efekcie końcowym zredukować nakłady finansowe na floty.


LeasePlan MobilityMonitor*
Przyszłość mobilności i branży leasingowej są kształtowane przez przyspieszenie procesów gospodarczych, technologicznych i społecznych. LeasePlan ma na celu szerzenie cennej wiedzy o mobilności globalnej pośród swoich oddziałów w 32 krajach na całym świecie. LeasePlan MobilityMonitor ułatwia podejmującym decyzje na temat floty być na bieżąco w kluczowych tematach dotyczących zmian na rynku oraz podejmowanie świadomych decyzji dotyczących zarządzania flotą i mobilności kierowców.

**Obecnie LeasePlan oferuje urządzenia telematyczne w 14 krajach a w 2016 roku liczba ta wzrośnie do 20. Już teraz ponad 5% globalnej floty LeasePlan korzysta z tego typu rozwiązań a w nadchodzących latach, firma spodziewa się znacznego wzrostu. Coraz więcej osób zarządzających flotą docenia wpływ telematyki na bezpieczeństwo jazdy i poziom zużycia paliwa.