sobota, lipiec 20, 2024
wtorek, 07 październik 2014 18:42

Korzystna umowa na wynajem długoterminowy floty. Na co zwrócić uwagę?

Dynamiczny rozwój wynajmu długoterminowego w Polsce to efekt rosnącej wśród przedsiębiorców świadomości korzyści płynących z tej formy finansowania floty. Firmy, które się w tym specjalizują, przejmują na siebie również pełną obsługę pojazdów służbowych danego przedsiębiorstwa tj. serwisowanie, wymiana opon czy ubezpieczenie, co daje możliwość ograniczenia kosztów każdej firmie.

Na co zwrócić uwagę decydując się na współpracę z firmą CFM? Jak twierdzi Artur Sulewski, dyrektor handlowy w najdynamiczniej rozwijającej się na polskim rynku firmie CFM (car fleet management), kluczowa jest dobra umowa.

Usługa CFM składa się z wielu elementów. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o podjęciu współpracy z konkretną firmą najlepiej skrupulatnie przeanalizować dostępne oferty. Warto szczegółowo zapoznać się z zaproponowanymi warunkami współpracy i zweryfikować jaki zakres świadczeń rzeczywiście otrzymujemy. Na pierwszy rzut oka oferty mogą wydać się podobne, szczególnie cenowo, ale to przecież zakres i jakość świadczonych usług są najważniejsze przy ostatecznym wyborze – podkreśla Artur Sulewski, dyrektor handlowy, LeasePlan Fleet Management Polska.

Najważniejszymi elementami umowy pełnoobsługowego leasingu operacyjnego, na które należy zwrócić uwagę są kwestie, mogące spowodować powstanie dodatkowych kosztów, poza tymi, ponoszonymi w ramach opłaty leasingowej. Firma CFM zobowiązana jest (w zależności od zakresu usług objętych umową) dostarczyć samochody w terminie, zarejestrowane i ubezpieczone, a w trakcie kontraktu, wykonywać wszystkie naprawy oraz zapewnić kierowcom mobilność.

Gruntowne zapoznanie się ze szczegółami oferty, jest kluczowym elementem przy wyborze dostawcy CFM. Od tego, jak będzie przygotowana umowa, będą zależeć późniejsze warunki współpracy. Warto się upewnić, że firma jest elastyczna w dostosowywaniu się do potrzeb klienta i realizacji zobowiązań zawartych w umowie. To firma CFM powinna zadbać o to, żeby klient otrzymał jak najdokładniejsze informacje dotyczące oferowanych mu usług. Uczciwym partnerom biznesowym będzie zależeć na tym, żeby przekazać jak najwięcej informacji dotyczących wszelkich aspektów związanych z zakresem usług objętych umową. Dzięki temu eliminuje się sytuacje, w których klient jest zaskakiwany dodatkowymi kosztami – mówi Artur Sulewski.

Jedną z części składowych raty leasingowej jest prognozowany koszt przeglądów i napraw floty. Jednak w zależności od dostawcy, koszt ten może być obliczany w różny sposób. Firma CFM powinna poinformować klienta, jaki zakres napraw jest zawarty w ramach płaconej przez niego raty. Czy są to jedynie standardowe przeglądy, z ograniczonym zakresem części eksploatacyjnych, czy też rata uwzględnia jakieś koszty dodatkowe i jeśli tak, to jakie? W większości umów występuje sformułowanie „normalna eksploatacja”, która może być później różnie rozumiana przez strony. Dlatego wszystkie kwestie związane z ewentualnymi naprawami, powinny być dokładnie uregulowane w umowie.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której klient zakłada, że klocki hamulcowe będą w jego flocie wymieniane co 30 tys. kilometrów. Okazuje się jednak, że w przypadku jednego samochodu zachodzi potrzeba ich wymiany już po 15 tys. ponieważ kierowca jeździł agresywnie albo dlatego, że część była wadliwa. Kto w takiej sytuacji poniesie koszty serwisowe i czy będzie to zależeć od okoliczności (wina kierowcy, wadliwa część)? Tego typu przypadki powinny być uregulowane w umowie, aby w razie ich zaistnienia, uniknąć nieporozumień pomiędzy klientem i firmą CFM.- mówi Artur Sulewski, dyrektor handlowy, LeasePlan Polska.

Bardzo ważna jest przejrzystość oferty przygotowywanej na konkretny samochód. Często oferty przedstawiane klientowi nie zawierają pełnej specyfikacji auta, włączając w to cenę jego zakupu. Natomiast większość klientów, przy porównywaniu ofert, koncentruje się na wysokości raty proponowanej na dane auto, jednocześnie nie porównując specyfikacji. Tym samym okazuje się nieraz, że oferty na ten sam model, są de facto ofertami na dwa zupełnie różne samochody.

Wpłata własna przy leasingu operacyjnym powinna być jedną z opcji do wyboru. Klienci korzystają z niej najczęściej wtedy, gdy potrzebują obniżyć wartość późniejszej raty leasingowej dla konkretnego samochodu albo w przypadku, gdy mają do zagospodarowania nadpłynność finansową. Jednak w sytuacji, w której klient nie ma takiej potrzeby, wpłata własna nie powinna stanowić elementu obowiązkowego. W leasingu operacyjnym bowiem nie chodzi o to, żeby z góry płacić za samochód, ale o to, aby w ratach płacić tą część, która podlega finansowaniu, czyli różnicę pomiędzy wartością zakupu samochodu, a jego wartością rezydualną.

Kolejną istotną kwestią jest rodzaj oprocentowania Dla części klientów jest bardzo istotne, żeby mieli możliwość wybrania oprocentowania stałego. Za oprocentowaniem zmiennym przemawia natomiast fakt, że może się ono okazać tańsze w krótszych przedziałach czasu.

Warto również pamiętać o określeniu w umowie warunków tzw. wcześniejszego zakończenia umowy czyli przedterminowego zwrotu samochodu. Precyzyjnie uregulowane powinny być tutaj konsekwencje, a więc koszty odstąpienia od umowy przed jej zakończeniem, zarówno w wyniku decyzji biznesowych, jak i wypadków losowych. Jest bardzo istotne, żeby klient miał świadomość warunków oraz kosztów, ponieważ istnieje szereg sytuacji, w których tego typu wiedza oszczędzi mu później niepotrzebnych nerwów i nieporozumień. Na przykład jeśli zdarzy się szkoda całkowita pojazdu, kradzież albo w przypadku, kiedy zwolni się pracownik użytkujący samochód, a na jego miejsce nie planujemy nikogo nowego. Jeśli dostawca usług CFM przewiduje tego typu możliwość, już na etapie podpisywania umowy, oznacza to że traktuje swoich w sposób odpowiedni poważnemu biznesowemu partnerowi.- mówi Artur Sulewski.

Widoczny trend rosnącego zainteresowania leasingiem operacyjnym z pełną obsługą, to efekt rosnącej wśród przedsiębiorców świadomości, że Full Service Leasing (FSL) daje możliwość ograniczenia kosztów każdej firmie – tak małej, jak i dużej – w pełnym zakresie. Chodzi tu o koszty obsługi związanej z samym zarządzaniem flotą, jak i – szczególnie w przypadku mniejszych firm - także koszty księgowości, HR, czy czas poświęcony przez dyrektora lub prezesa firmy na negocjowanie warunków kredytu czy planowanie odnowień floty. Warto zwrócić uwagę, na to jaki czas reakcji gwarantuje dostawca. Kiedy zarządzanie flotą outsourcujemy z przedsiębiorstwa dobrze mieć pewność, że obsługa klienta zorganizowana jest tak, że właściwie jednym telefonem do dedykowanego opiekuna możemy załatwić wszelkie sprawy związane z flotą- podkreśla Artur Sulewski, dyrektor handlowy, LeasePlan Polska.

Firmy decydują się na outsourcing floty, czyli powierzenie zarządzania nią dostawcy, także by zaoszczędzić czas i móc skupić się na głównej działalności firmy. Tak więc idealna usługa FSL powinna maksymalnie odciążać klienta z załatwiania spraw związanych z flotą - zarówno kwestii administracyjnych, jak również w zakresie wszelkich działań operacyjnych.

Media

Znajdź najtaniej w tysiącach sklepów w Polsce