wtorek, listopad 28, 2023
środa, 13 listopad 2013 19:32

Opony zimą, a latem

Klimat w Polsce ma to do siebie, że często nie wiemy czego się po nim spodziewać. Przymrozki w maju czy wiosenne temperatury w listopadzie nie dziwią już chyba nikogo, nie wspominając o zimie, która rokrocznie zaskakuje wszystkich drogowców. 

 

Zimowy obowiązek

Każdy posiadacz samochodu przeżył swoją pierwszą wymianę opon, a jeśli jeszcze nie miał tej przyjemności, to z pewnością wkrótce go to czeka. Zbliża się zima a wraz z nią o wiele trudniejsze warunki na drogach. Warto się więc na nie przygotować, uzbrajając swoje auto w zimowe opony, ponieważ być może tym razem zagości u nas zima stulecia. Nasze bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy właśnie od ogumienia. Łączna powierzchnia styku opon z nawierzchnią w samochodzie osobowym to obszar zaledwie jednej kartki papieru formatu A4 i jest to jedyny element, który łączy pojazd z nawierzchnią. To uświadamia, w jakim stopniu nasze życie i zdrowie zależy od na pozór zwyczajnych opon – tym bardziej zimą, gdy nawet najlepsi kierowcy niekiedy nie radzą sobie z trudnymi warunkami na drodze.

Sezonowa wymiana opon to podstawowa zasada zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swoim pasażerom. Pomimo olbrzymich nakładów na rozwój branży oponiarskiej, nie powstała jeszcze opona, która równie dobrze sprawowałaby się jednocześnie w temperaturze -10, jak i +20 stopni Celsjusza. Dlatego tak ważna jest wymiana letnich opon na zimowe. „Niewielu kierowców jest świadomych tego, że od samego śniegu i lodu groźniejsza jest niska temperatura, która nadchodzi już w październiku i listopadzie. Gdy temperatura zbliża się do zera, to znak, że czas na zmianę opon, ponieważ wówczas mieszanka gumowa letniego ogumienia staje się zbyt twarda, aby poprawnie reagować na polecenia kierowcy” – mówi Michał Jan Twardowski, Specjalista ds. technicznych Bridgestone. 

 

Opona oponie nie równa

Opony zimowe i letnie różnią się od siebie diametralnie, nie tylko wyglądem bieżnika, ale także pod względem konstrukcji. W przeciwieństwie do opony letniej, zimowe ogumienie, zawierające składnik krzemionki zachowuje elastyczność w niskich temperaturach. Dzięki temu optymalnie rozgrzana opona pozwala na utrzymanie trakcji na śliskiej nawierzchni, czyniąc jazdę pewniejszą i bardziej komfortową. Z badań przeprowadzonych przez firmę Bridgestone wynika, że droga hamowania używanych opon letnich może być dłuższa nawet o 221% od drogi hamowania nowych opon zimowych. Dla kierowców oznacza to tyle, że na zimowym ogumieniu zatrzymają się prawie 30 metrów wcześniej, ponieważ odpowiednio dobrane opony zimowe są w stanie wyrównać różnice pomiędzy reakcją kierowcy, a parametrami opon letnich na śniegu czy lodzie.

To, co na pierwszy rzut oka odróżnia opony zimowe od opon letnich, to budowa bieżnika. Różnica ta wynika z faktu, że przy ich produkcji inżynierowie kierują się zupełnie innymi założeniami. Bieżnik typowej zimówki jest bardziej „ponacinany”, posiada większą ilość (nacięć) lameli, które zwiększają przyczepność i poprawiają prowadzenie w warunkach, w których opony letnie nie zapewniłyby praktycznie żadnej przyczepności.

 

Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest również założenie, że opony zimowe, które świetnie sprawują się na śniegu i lodzie, zapewnią nam takie samo bezpieczeństwo również latem. Podobnie, jak w przypadku opon letnich, możemy zauważyć odpowiednią regułę, gdy mówimy o użytkowaniu zimowych opon w sezonie letnim. W temperaturach dodatnich, żywotność zimowego ogumienia znacznie się skraca i widocznie obniża zdolność hamowania. Jest to wynikiem innej budowy i mieszanki gumowej opony, która zwyczajnie nie radzi sobie z przeciążeniami bocznymi i szybszą, niż w zimie, jazdą.

 

Gdy zbliża się czas wymiany ogumienia, warto zasięgnąć także wiedzy, gdzie szukać opon, które nie zawiodą nas w najtrudniejszych zimowych warunkach. Najlepiej kierować się certyfikatami znanych instytutów i organizacji badających osiągi opon oferowanych na rynku. W takim przypadku, wyniki testów przeprowadzanych przez niemieckie stowarzyszenia ADAC czy TÜV SÜD stanowią wiarygodne źródło informacji. Opony odznaczane tytułami takimi, jak „wysoce zalecane” m.in. Bridgestone Blizzak LM-32 i Blizzak LM-80, to gwarancja najwyższej jakości i oficjalnie potwierdzonych osiągów. 

 

Sezonowa wymiana opon bez wątpliwości powinna być corocznym obowiązkiem każdego kierowcy. W zimowych warunkach powinniśmy szczególnie zwrócić na to uwagę, ponieważ od ogumienia naszego pojazdu zależy zdrowie i życie nas samych, jak i naszych bliskich. Dlatego wraz z nadejściem pierwszych przymrozków, warto wymienić ogumienie, gdyż nawet najlepsza opona letnia, nie zapewni nam takiego bezpieczeństwa, jak dowolna opona zimowa.