czwartek, luty 29, 2024
poniedziałek, 22 lipiec 2013 10:06

Auta na prąd – samochody przyszłości

W obecnych czasach bardzo ważne jest wykorzystanie ekologicznych rozwiązań. Na środowisko niekorzystnie wpływa także motoryzacja oparta na tradycyjnych paliwach, gdyż w wyniku ich spalania do atmosfery emitowanych jest wiele szkodliwych dla środowiska i zdrowia człowieka związków, takich jak chociażby tlenki azotu. Ponadto samochody oparte na silnikach spalinowych, czy to benzynowych czy Diesla generują stosunkowo dużo hałasu.


Żeby te niekorzystne zjawiska ograniczyć pracuje się nad samochodami elektrycznymi lub z napędem hybrydowym, czyli łączącym silnik spalinowy z elektrycznym. Samochody takie nie generują spalin bądź też w przypadku tych z napędem hybrydowym generują ich mniej. Powstawanie zanieczyszczeń związanych z produkcją energii może ewentualnie powstawać podczas produkcji potrzebnej energii elektrycznej w elektrowniach, ale to także zależy od stosowanych technologii. Cicha praca auta na prąd sprzyja też komfortowi jazdy, aczkolwiek będzie ono przez to mniej słyszalne dla innych użytkowników, głównie pieszych i rowerzystów, co może mieć pewne znaczenie dla bezpieczeństwa na przykład podczas małej widoczności.

Ważnym aspektem jest także zasięg takiego samochodu, który zależy od pojemności zastosowanych akumulatorów. Inżynierowie zatrudnieni w fabrykach samochodów na prąd usilnie pracują jednak nad coraz doskonalszymi akumulatorami, które wystarczą do przejechania wielu kilometrów. Samochody elektryczne są na razie niezbyt często spotykane na drogach. Jednak udoskonalenie technologii oraz spadek ich cen mogą sprawić, że auta na prąd staną się powszechnie stosowanymi pojazdami w przyszłości. http://www.alejaartykulow.pl/