wtorek, 16 kwiecień 2019 15:11

Niedobór witaminy D w ciąży

Witamina D jest bardzo ważnym związkiem niezbędnym do właściwego funkcjonowania organizmu. Głównym jej źródłem dla człowieka są promienie słoneczne, pod wpływem których jest produkowana w skórze. Niestety, w naszym klimacie większość populacji cierpi na niedobory witaminy D. W ciąży jest ona szczególnie ważna. Jaka jest jej rola i czym grozi niedobór witaminy D w ciąży?

 

Rola witaminy D

Rolą witaminy D w organizmie człowieka jest zapewnienie właściwego bilansu wapnia i fosforu poprzez pobudzanie ich wchłaniania w jelitach oraz zapobieganie ich wydalaniu przez nerki. Ponadto vit D jest niezbędna dla właściwej pracy całego organizmu, m.in. odpowiada za właściwy rozwój kości i zębów, a także wpływa na układ nerwowy, odpornościowy i mięśniowy. Uważa się także, że witamina D łagodzi stany zapalne i zapobiega chorobom cywilizacyjnym, jak cukrzyca czy nadciśnienie. Witamina D jest również niezbędna dla właściwego przebiegu ciąży i porodu. Istotne jest także suplementowanie tego związku u noworodków.

Niedobór witaminy D w ciąży

W ciąży bardzo łatwo o niedobór witaminy D - zalecana dla dorosłych dawka vit D to 400 j.m., jednak ciężarne powinny stosować nawet 1000-2000 j.m. na dobę, gdyż wzrasta ich zapotrzebowania na ten związek - szczególnie w drugim trymestrze ciąży. U ponad 90% ciężarnych występują niedobory witaminy D, z tego powodu tak ważna w ciąży jest suplementacja nie tylko kwasu foliowego czy żelaza, ale też właśnie witaminy D. Warto również przebywać na słońcu oraz przyjrzeć się swojej diecie i wzbogacić ją w ryby i jajka.

Skutki niedoboru witaminy D w ciąży

Jeśli niedobór jest duży, może zwiększać ryzyko groźnych dla przebiegu ciąży schorzeń, takich jak cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy czy rzucawka. Może również wystąpić bakteryjne zapalenie pochwy. Każde z tych schorzeń może skutkować koniecznością rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie. Ponadto niedobór vit D może wpływać negatywnie na rozwój płodu i na niedobór tej witaminy u noworodka.

Niedobór witaminy D u noworodka

Noworodki z niedoborem witaminy D mogą mieć niską masę urodzeniową, a także są narażone na wystąpienie hipokalcemii, która może powodować drgawki, oraz na złamania kości. U takich dzieci może nastąpić nieprawidłowy rozwój kości i mózgu, a także choroby takie, jak astma, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy metaboliczne. Noworodkom zaleca się suplementację 400 j.m. witaminy D dziennie, a przedwcześnie urodzonym - nawet 800 j.m. Po 6 miesiącach życia należy podawać dziecku do 600 j.m. witaminy D oraz produkty bogate w ten związek.

Czytany 197 razy

Horoskop

Ryby 19.II. - 20.III.

Ryby 19.II. - 20.III.

  „Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.” Jostein Gaarder dalej
Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

„Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.” Harold Wilson dalej
Baran 21.III. - 20.IV.

Baran 21.III. - 20.IV.

  „Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.” Andrzej Sapkowski dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Świat kobiety

  • 1