piątek, marzec 01, 2024
wtorek, 16 kwiecień 2019 15:01

Co powinien zawierać zestaw witamin dla kobiet w ciąży?

Suplementy diety w trakcie ciąży są podstawą utrzymania jej prawidłowego rozwoju. Jest to okres, w którym nie może zabraknąć żadnego składnika. Wszelkie niedobory mogą skutkować przykrymi konsekwencjami. Dlatego dobierając zestaw witamin, warto zwrócić uwagę na jego skład.

 

Co powinno znaleźć się na liście składników idealnego suplementu diety dla ciężarnych? Oczywiście, to czego najbardziej potrzeba kobietom w ciąży, czyli kwas foliowy, witaminy B, witamina D, wapń oraz cholina.

Kwas foliowy

Foliany oraz kwas foliowy (B9) należą do witamin z grupy B. Ich suplementację warto rozpocząć już na etapie planowania ciąży. Organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającej ilości tego składnika. Trudna jest również jego suplementacja w postaci pokarmów. Wymagałoby to stworzenia indywidualnej diety.

Kobieta w ciąży potrzebuje około 400 ug kwasu foliowego dziennie. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu oraz produkcji czerwonych krwinek. To podstawowy czynnik wzrostu i rozwoju ciąży. Wczesne rozpoczęcie suplementacji kwasu foliowego jest w stanie zapobiec 60% wad wrodzonym.

Witaminy z grupy B

W trakcie ciąży, oprócz kwasu foliowego, warto zadbać o suplementację pozostałych witamin z grupy B. Wśród witamin niezbędnych prawidłowemu rozwojowi ciąży można wyróżnić także witaminę B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę), B6 (pirydoksynę), B12 (cyjanokobalaminę).

Wymienione witaminy mają znaczenie w procesie przemiany materii, w trakcie tworzenia i rozwoju układu nerwowego oraz sercowo — naczyniowego. Wpływają także na unormowanie gospodarki hormonalnej. Kobietom cierpiącym na poranne mdłości poleca się także przyjmowanie witaminy B6.

Wapń i witamina D

Jak wiadomo, wapń sprzyja budowaniu układu kostnego. Zapotrzebowanie na ten składnik w okresie ciąży jest o wiele większe niż zwykle. Jeśli zależy nam na jego lepszym wchłanianiu, zadbajmy o to, aby suplement zawierający wapń był bogaty również w witaminę D. To właśnie ona zwiększa przyswajanie wapnia. Takie połączenie to zdrowy i prawidłowo rozwijający się układ kostny dziecka, zarówno w okresie prenatalnym, jak i po porodzie.

Suplementem zawierającymi te dwa oraz inne potrzebne do prawidłowego rozwoju ciąży składniki są np. produkty: Femibion, Solgar Witaminy oraz Vita-Min Plus Mama.

Cholina

Cholina podobnie jak kwas foliowy wpływa na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego płodu. Dodatkowo usprawnia przepływ impulsów nerwowych przez mózg dziecka. Składnik ten wpływa na aktywność hormonalną poprzez redukcję poziomu stresu. Zbyt wysoki poziom hormonu stresu może przyczyniać się w przyszłości do kłopotów z przyswajaniem wiedzy, wpadaniem w nałogi oraz choroby przewlekłe.
Nieprawidłowe metabolizowanie choliny może przyczynić się do powstania chorób genetycznych, w tym zespołu Downa. Suplementacja tego składnika wskazana jest z uwagi na trudności w przyswajaniu go w postaci pokarmów.