piątek, wrzesień 29, 2023
wtorek, 16 kwiecień 2019 17:12

Probiotyki dla dorosłych - czym się kierować przy ich wyborze?

Probiotyki pomagają utrzymać równowagę flory jelitowe. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni probiotyk dla dorosłych, który wesprze mikroflorę bakteryjną jelit.

Probiotyk jest ważny bo…

  • pomaga jelitom zachować równowagę po antybiotykoterapii, biegunce czy w okresie silnego stresu
  • dostarcza do nich dobre bakterie, budujące mikroflorę jelitową. Jej osłabienie może mieć wpływ na odporność organizmu.

Probiotyk dla dorosłych – jaki wybrać?

Dobrze, aby probiotyk dla dorosłych zawierał te rodzaje dobrych bakterii, które przeważają w jelitach, a więc głównie Lactobacillus i Bifidobacterium.

Lepsze od jednoszczepowych bakterii są probiotyki, które mają kilka różnorodnych szczepów dobrych bakterii. To zwiększa szansę na to, że lepiej dopasują się do Twojej mikroflory jelitowej. U każdego człowieka jest ona unikatowa i ma niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju skład.

Ważny jest jednak nie tylko rodzaj i skład probiotyku, ale też sposób  jego przyjmowania. Probiotyk przy antybiotyku należy stosować już od pierwszego dnia leczenia oraz kontynuować na przykład przez kolejne trzy miesiące. Przy długiej kuracji, czy antybiotykoterapii, lepszy niż probiotyk przy antybiotyku może okazać się synbiotyk. To preparat, który oprócz dobrych bakterii ma też w składzie prebiotyki, takie jak np. fruktooligosacharydy. Po przedostaniu się do jelit sprzyjają one namnażaniu dobrych bakterii probiotycznych i wspierają w ten sposób ich mikroflorę.

Naturalne probiotyki - z czym to się je?

Bakterie probiotyczne żyją nie tylko w jelitach, ale występują też w wielu produktach spożywczych. Naturalne probiotyki znajdują się w przetworach mlecznych, m.in. maślance, kefirze czy jogurcie. Ich duże ilości zawierają jednak tylko te nieprzetworzone. Dlatego unikaj nabiału z dodatkiem cukru. Lepszy będzie też kefir czy jogurt z jak najmniejszą liczbą dodatkowych składników. Jest wtedy większa szansa, że jest bogaty w probiotyki. Dobre bakterie probiotyczne są również w kwasie chlebowym, kiszonej kapuście, kiszonych ogórkach, kombuczy oraz zakwasie z buraków.

Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając probiotyk dla dorosłych?

Na pewno na wygodę stosowania. Jeśli planujesz przyjmować go przez dłuższy czas, wybierz taki, którego nie trzeba przechowywać w lodówce. To duże udogodnienie zwłaszcza, gdy podróżujesz służbowo lub planujesz urlop. Jeśli cierpisz na nietolerancję laktozy lub innych białek mleka, np. kazeiny, zwróć uwagę na to, aby stosowany produkt nie posiadał ich w składzie. Szukaj też tych najbardziej naturalnych, czyli pozbawionych konserwantów i innych niepotrzebnych składników jak barwniki.

Bibliografia:

  1. „Szczęśliwe jelita” Vincent Pedre
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/142829,probiotyki-prebiotyki-i-synbiotyki