czwartek, 16 sierpień 2018 16:40

II trymestr ciąży – poznaj najczęstsze dolegliwości

Chociaż to I trymestr ciąży kojarzy się z najbardziej uciążliwymi objawami, dla wielu kobiet kolejne tygodnie również mogą się okazać kłopotliwe. Miejsce mdłości czy wymiotów zajmują inne dolegliwości – na szczęście już mniej uporczywe. Sprawdź, co Cię czeka w 16. tygodniu ciąży i na kolejnych etapach II trymestru.

Powszechnie uważa się, że II trymestr ciąży jest dla spodziewających się dziecka kobiet dużo łaskawszy – z reguły mijają wtedy najbardziej uciążliwe dolegliwości, takie jak nudności, wymioty, senność, zmęczenie. Przyszła mama zdaje się więc mieć znacznie więcej energii, jednak może się w tym czasie borykać z innymi nieprzyjemnymi objawami.

Bóle pleców

Powiększająca się macica i rosnący brzuch powodują zmianę środka ciężkości, w efekcie czego kobieta w nienaturalny sposób wygina kręgosłup, co może wywoływać uporczywe dolegliwości bólowe. Chociaż tego rodzaju objawy pojawiają się najczęściej pod koniec II trymestru, możesz je odczuwać nawet w 16. tygodniu ciąży – wszystko zależy od tego, jak duży jest Twój brzuch.

Zawroty głowy i zasłabnięcia

Rozrost macicy skutkuje także uciskiem na naczynia krwionośne, co przyczynia się do występowania zawrotów głowy i częstszych zasłabnięć. Takie dolegliwości pojawiają się zwykle przy gwałtownej zmianie pozycji, ponieważ krew płynie wolniej, przez co ma za mało czasu na dotarcie do mózgu. Zawroty głowy i omdlenia mogą być też wynikiem spadku stężenia glukozy we krwi.

Obrzęki rąk i nóg

Coraz większa macica uciska nie tylko naczynia krwionośne, ale również żyłę główną dolną, co przy jednoczesnym zatrzymywaniu się wody w organizmie prowadzi do powstawania obrzęków rąk i nóg. Jeżeli takie dolegliwości ustępują po dłuższym odpoczynku, nie stanowią powodu do zmartwień.

Bolesne skurcze łydek

Za bolesne skurcze łydek pojawiające się w II trymestrze ciąży także odpowiada rosnąca macica, która, uciskając naczynia krwionośne, utrudnia krążenie – szczególnie w nocy.

Tego typu objawy mogą być też związane z niedoborem potasu i magnezu.

Wzmożone upławy

Chociaż nadmierna ilość wydzieliny wypływającej z pochwy kojarzy się z infekcją, w okresie ciąży jest dobrym sygnałem. Wzmożone upławy to efekt rozpulchniania się błon śluzowych pod wpływem działania hormonów.

Uwaga! Upławy w kolorze białym lub przezroczystym należą do naturalnych objawów ciąży. Jeżeli jednak są żółtawe lub zielonkawe i nieprzyjemnie pachną, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem – mogą świadczyć o infekcji.

Zgaga

Wzmożona produkcja hormonów przyczynia się do rozluźnienia mięśni zwieraczy żołądka, co może być przyczyną zgagi. Nie pomaga w tym powiększająca się macica, która – poprzez uciskanie żołądka – może nasilać cofanie się kwaśnej treści do przełyku.

Zastanawiasz się, czy objawy występujące w 16. tygodniu ciąży i na jej kolejnych etapach są naturalne i nie powinny stanowić powodu do obaw? Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

© 2013-2020 by SN2.EU