wtorek, 07 sierpień 2018 22:22

Odżywki z aminokwasami dla sportowców

Wśród wielu dostępnych odżywek dla sportowców na rynku możemy znaleźć odżywki z aminokwasami. Zapewne każda osoba prowadząca aktywny tryb życia doskonale wie, iż aminokwasy są niezwykle istotnymi składnikami odżywczymi, których nie może zabraknąć w diecie. Czym właściwie są aminokwasy i w jaki sposób działają jako suplementy?

 

Aminokwasy są związkami chemicznymi, które mają wiele cennych właściwości. Szczególnie ważne są one dla kulturystów, gdyż pomagają budować beztłuszczową masę ciała, a także regenerować organizm po wzmożonym wysiłku fizycznym. Aminokwasy są składnikami, których potrzebuje właściwie każdy sportowiec. Dlatego warto dbać o to, by nie dochodziło do niedoborów tych składników w organizmie. W tym celu można sięgnąć po odżywki dla sportowców, które sprawią, że ilość aminokwasów będzie taka, jak być powinna.

Cenne aminokwasy

Zarówno węglowodany, jak i tłuszcze oraz aminokwasy są niezwykle ważnymi składnikami odżywczymi. To właśnie dzięki nim nasz organizm może właściwie funkcjonować. Składniki te bardzo ważne znacznie odgrywają zwłaszcza w diecie sportowców. Podczas każdego treningu fizycznego substancje te rozkładane są w organizmie na nieco mniejsze cząsteczki.

Jeszcze do niedawna za najważniejszą substancję odżywczą w jadłospisach sportowców było uznawane białko. Udowodniono nawet, iż to systematyczne spożywanie większych ilości białka prowadzi do zwiększania beztłuszczowej masy mięśniowej. Najnowsze badania jasno jednak pokazują, iż w procesie budowania masy równie ważną rolę odgrywają także aminokwasy, o których nie możemy zapominać.

Rodzaje aminokwasów i ich działanie

Aminokwasy, tak jak wskazuje nazwa, składają się przede wszystkim z amin oraz z kwasów. Organizm ludzki składa się z około dwudziestu różnych aminokwasów, które są również substancjami składowymi białek. To właśnie aminokwasy są odpowiedzialne za budowanie komórek, tkanek, hormonów. Substancje te biorą ponadto udział w wielu istotnych procesach, zachodzących w naszym organizmie.

Z chemicznego punktu widzenia aminokwasy dzieli się na aminokwasy egzogenne oraz endogenne. Aminokwasy egzogenne są wprowadzane do organizmu razem z pokarmem (to na przykład leucyna, lizyna, walina, fenyloalanina), natomiast aminokwasy endogenne są wytwarzane przez organizm w głównej mierze z aminokwasów endogennych (alanina, cysteina, kwas glutaminowy).

Osoby, które na co dzień prowadzą aktywny tryb życia, mają znacznie większe zapotrzebowanie na aminokwasy niż osoby, które nie ćwiczą regularnie. Aminokwasy nie tylko biorą udział w zwiększaniu beztłuszczowej masy mięśniowej czy w regenerowaniu organizmu po wzmożonym treningu. Jak się okazuje, wiele aminokwasów ma także bardzo duży wpływ na podnoszenie wytrzymałości, siły oraz witalności.

Niektóre aminokwasy łączą się z magnezem, potasem, cynkiem oraz z witaminą B6, uwalniając tak zwany „hormon wzrostu”. Hormon ten występuje co prawda w naszym organizmie, ale jego poziom spada wraz z wiekiem. Dlatego wzbogacenie naszego jadłospisu w określone aminokwasy mogą skutecznie pomóc zwiększać jego ilość, a to z kolei sprawi, że będziemy czuć się znacznie młodziej, będziemy mieć znacznie więcej energii. Hormon wzrostu dodatkowo jest odpowiedzialny za hamowanie procesów związanych z magazynowaniem tłuszczu.

Stosowanie odżywek z aminokwasami

By osiągnąć najlepsze rezultaty zaleca się więc nie tylko spożywanie białek, ale także starannie dobranych mieszanek aminokwasów – EAA (aminokwasów niezbędnych) lub BCAA (aminokwasów rozgałęzionych). Odżywki zawierające w swoim składzie aminokwasy należy stosować w kilkugodzinnych odstępach, na przykład spożywać je co trzy godziny. Wszystkie aminokwasy znajdziesz je w sklepie Olimp https://www.olimp-nutrition.pl/3-aminokwasy.

Szczególnie ważnym składnikiem odżywek z aminokwasami jest zawartość L – leucyny. Jest to organiczny związek, który występuje również w białkach. Jest to aminokwas, który nie jest wytwarzany przez ludzki organizm, dlatego bardzo istotne jest jego dostarczanie. Dzięki temu aminokwasowi możliwe będzie osiągnięcie znacznie większej syntezy białka, co z kolei prowadzić będzie do korzystniejszego bilansu azotowego. L – leucyna, podobnie zresztą jak wszystkie inne aminokwasy rozgałęzione BCAA, nie jest degradowana w przewodzie pokarmowym oraz w wątrobie. Związki te wnikają od razu do krwioobiegu, gdzie są odpowiedzialne za proces syntezy białka w mięśniach. Dodatkowo L – leucyna wysyła do organizmu sygnał, iż białko zostało dostarczone i może rozpocząć się jego synteza.

By osiągnąć najlepszy bilans aminokwasów warto dostarczać odżywkę zarówno przed, jak i po treningu. Jednorazowo zaleca się spożycie od trzech do pięciu gramów aminokwasów, co pomoże zwiększyć anabolizm mięśniowy i zahamować katabolizm. Aminokwasy ponadto przyspieszą regenerację mięśni, pomogą spalić tłuszcz oraz usprawnią dostarczanie wszystkich składników odżywczych bezpośrednio do komórek mięśniowych.

By wybrać najlepszą odżywkę nie należy sugerować się tylko i wyłącznie kolorowymi opakowaniami. Suplementy dla sportowców z aminokwasami dobierajmy rozsądnie, zawsze starannie analizując zawartość poszczególnych aminokwasów w produkcie.

© 2013-2020 by SN2.EU