czwartek, 12 lipiec 2018 10:06

Test pokazał dwie kreski? Zobacz, co powinnaś zrobić, żeby potwierdzić ciążę

Wykonałaś test ciążowy, który pokazał dwie kreski? Wszystko wskazuje na to, że spodziewasz się dziecka. Jeżeli jednak chcesz się upewnić o swoim stanie, powinnaś zgłosić się na dodatkowe badania potwierdzające ciążę. Sprawdź, co możesz zrobić.

Nowoczesne testy ciążowe to dość precyzyjne narzędzia diagnostyczne, które pozwalają wykryć obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Stanowią wiarygodne źródło informacji wówczas, gdy wykonywane są podczas miesiączki lub kilka dni po tym, gdy powinna się była pojawić. Dwie kreski oznaczają, że spodziewasz się dziecka i możesz obserwować zmiany zachodzące w Twoim organizmie – zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży w 1. tygodniu i kolejnych etapach.

Wynik fałszywie pozytywny – to możliwe?

O ile często zdarzają się wyniki fałszywie negatywne (test pokazuje jedną kreskę, a kobieta jest w ciąży), o tyle te fałszywie pozytywne należą do rzadkości. Dotyczy to m.in. przypadków, kiedy kobieta:

  • przyjmuje leki zawierające gonadotropinę kosmówkową (wykorzystywane najczęściej w leczeniu niepłodności),
  • zmaga się z torbielami na jajnikach (towarzyszą temu zwykle inne objawy, np. bóle głowy i podbrzusza, a nawet omdlenia).

Jak potwierdzić ciążę?

Jeżeli test pokazał dwie kreski, a mimo to dalej masz wątpliwości, czy jesteś w ciąży, warto to ponownie zweryfikować.

  • Kolejny test ciążowy

Możesz wykonać jeszcze jeden test  – najlepiej kilka dni później. Pamiętaj, aby zrobić to z samego rana, ponieważ próbka porannego moczu pozwoli uzyskać najbardziej prawdopodobny wynik.

  • Oznaczenie poziomu beta-hCG

Bardziej wiarygodne niż wykonanie testu ciążowego będzie laboratoryjne oznaczenie poziomu beta-hCG. To proste badanie, które polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej i poddaniu jej analizie. Wynik, który sugerowałby ciążę, 2 dni po zapłodnieniu musi być wyższy niż 1 mIU/ml.

Stężenie gonadotropiny kosmówkowej nie tylko może potwierdzić Twój stan, ale również informować o wieku rozwijającego się zarodka – zgodnie z kalendarzem ciąży. Przykładowo poziom mieszczący się w granicach 1,080-56,500 mIU/ml wskazuje na 6. tydzień.

  • Badanie USG

Diagnostyka ultrasonograficzna wykorzystywana coraz powszechniej w ginekologii i położnictwie pozwala na potwierdzenie ciąży poprzez badanie USG. Za pewny objaw uważa się obecność pęcherzyka ciążowego (GS) zlokalizowanego w jamie macicy – zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, jest on widoczny już ok. 4. tygodnia. W okolicach 6. tygodnia ultrasonografia pozwala z kolei na uwidocznienie akcji serca zarodka, co jednocześnie potwierdza prawidłowy rozwój ciąży.

Pamiętaj, że nudności, wymioty, bolesność piersi czy nawet dwie kreski na teście ciążowym to tylko prawdopodobne objawy ciąży. Aby ją potwierdzić, warto sprawdzić poziom beta-hCG i wykonać badanie USG.

© 2013-2020 by SN2.EU