czwartek, wrzesień 28, 2023
poniedziałek, 29 lipiec 2013 11:15

Nieprawidłowa reakcja na gluten

Brak tolerancji na gluten przekazywany jest zazwyczaj genetycznie. Celiakia czyli choroba trzewna jest właśnie nietolerancją glutenu. Nietolerancja pokarmowa to szczególny rodzaj nieprawidłowej reakcji organizmu na pokarm, często jest mylona z alergią pokarmową, jednakże to dwie różne istoty. Jak dzielimy nietolerancje pokarmową?
Zgodnie z medycyną, nietolerancję pokarmową możemy podzielić na immunologiczną i nieimmunologiczną. Organizm chorych na celiakię reaguje obronnie na pojawienie się glutenu zwalczając tym samym własne zdrowe tkanki. Sytuacja ta często prowadzi do uszkodzenia jelita, dlatego cierpiący na chorobę trzewną, powinni wyeliminować ze swego pożywienia gluten, który znajduje się w ziarnach takich zbóż jak owies, pszenica, żyto i jęczmień. Każdy chory inaczej reaguje na gluten. Jedni lżej, drudzy gorzej. Zdarza się bardzo często, że stan zapalny zostaje uaktywniony już po kilku godzinach po spożyciu pokarmu zawierającego gluten. Celiakia (więcej tutaj) to nie alergia pokarmowa. Powoduje ją raczej zbyt mała ilość enzymów trawiennych, która utrudnia trawienie i wywołuje nietolerancję glutenu. Zdarza się, że celiakia uaktywnia się dopiero po spożyciu sporej porcji glutenu, jednak są sytuacje, że już po spożyciu tych produktów, do których dodane zostały  utrwalacze, konserwanty lub wzmacniacze smaku.
Sprawdź co można jeść

Mając to na uwadze, warto skrupulatnie sprawdzać to, co zamierzamy zjeść. Dzięki ostrożności nauczymy się lżej znosić naszą chorobę. Zwłaszcza niemowlęta i dzieci powinny być objęte szczególną troską o eliminację z ich pożywienia glutenu. Na co zwracać uwagę? Nie tylko ziarna zbóż wspomnianych wyżej mogą być niebezpieczne dla zdrowia naszych dzieci i wszystkich chorych na celiakie. Warto tutaj wymienić inne przysmaki naszych pociech, które często zawierają gluten. Mowa tu przede wszystkim o serkach homogenizowanych, jogurtach czy biszkoptach. To przecież słodkości, za którymi nasze dzieci przepadają. Pod żadnym pozorem nie wolno ich podawać dzieciom chorym na chorobę trzewną. Zamiast tego kupmy słodycze i inne produkty bezglutenowe, których na naszym rynku wcale nie brakuje.

W całej chorobie dziecka, jaką jest celiakia, ważna jest rozmowa z nim, która ma sprawić, by dziecko zrozumiało, że nie może jeść określonych produktów. Im szybciej wytłumaczymy dziecku istotę celiakii, tym lepiej. Dziecko uświadomione w swojej chorobie, łatwiej przystosuje się do wyrzeczeń pokarmowych, szybciej też polubi menu bezglutenowe. Zachęcamy więc do szczerej rozmowy z dziećmi na temat ich choroby jaką jest celiakia. biznesowy http://www.16ton.pl/