sobota, 03 sierpień 2013 11:40

O srebrze inaczej

Jest dla nas oczywiste, że srebro wykorzystuje się do wyrobu biżuterii i zastaw stołowych. Każdy ma przecież coś srebrnego, kolczyki, pierścionek czy bransoletkę. Mało kto zastanawia się jednak, jaką historię ma srebro. Najstarsze ślady występowania srebra odkryto w grobowcach pochodzących z okresu ok. 4000 lat p.n.e.), znajdujących się na terenie starożytnego Egiptu i Mezopotamii.
Była to przede wszystkim zastawa stołowa oraz wszelkiego rodzaju ozdoby, jak srebrne kolczyki, bransolety i pierścienie. Znaleziono też wzmianki świadczące o tym, że już w starożytności srebro wykorzystywano w medycynie, jako środek przeciwzapalny i bakteriobójczy. Natomiast powszechnie stosowane srebrne naczynia miały zapobiegać psuciu się wody i mleka. W czasach, gdy ludzkość dziesiątkowały przeróżne zarazy i epidemie, jedzenie srebrnymi sztućcami na srebrnej zastawie miało uchronić wysoko urodzonych przed zachorowaniem. Stąd wzięło się też pojęcie „błękitnej krwi”. Używanie srebrnej zastawy przez lata powodowało odkładanie się srebra pod skórą, która z czasem przybierała szarawą barwę, wpadającą w błękit.

O srebrze inaczejOd czasów starożytnych srebro obok złota wykorzystywane było też do wybijania monet. Przypuszcza się, że srebra jako środka płatniczego użyto po raz pierwszy w starożytnym Egipcie, a stamtąd ta waluta rozprzestrzeniła się na cały świat antyczny. I tak było niezmiennie przez wieki. Dopiero po drugiej wojnie światowej świat masowo zrezygnował ze srebrnych pieniędzy.

W Polsce srebro wydobywano w rejonie Głogowa i Olkusza, o czym świadczą znalezione pozostałości. Pierwotnie służyło ono do wyrobu naczyń kościelnych i sztuki sakralnej. Później popularne stały się naczynia stołowe, elementy zbroi i ozdoby do uprzęży końskiej, a w końcu srebrna biżuteria.

W XIX wieku zostały odkryte nowe zastosowania srebra. Znalazło oficjalnie znalazło swoje miejsce w medycynie, kiedy to niemiecki lekarz odkrył jego bakteriobójcze właściwości. Obecnie prowadzone są badania nad wykorzystaniem srebra w leczeniu raka. Srebro jest też powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, m.in. stosowane w filtrach do uzdatniania wody, w przemyśle fotograficznym oraz do pokrywania luster. http://zgredtodziad.eu/
© 2013-2020 by SN2.EU