wtorek, 24 wrzesień 2013 21:29

Najprostsza słodkość na świecie

Czarodziejskie nawijanie słodkich nitek na drewniane patyczki jest to przyjemny słodycz dla wszystkich. Wata cukrowa to wspaniały dodatek do wszelkiego rodzaju imprez, nie tylk o owych dla naszych najmłodszych. Historia waty cukrowej dotyka XV wieku we Włoszech. Wówczas wytworzona była, z zadziwiającego z obecnego punktu widzenia, sposobu.

W pierwszej kolejności na patelni topiono cukier, w kolejnym kroku rozciągano go widelcem wzdłuż odwróconej miski, tak żeby stworzyć paski roztopionej chmurki słodkości. Paski takiego typu ostygały oraz w kolejnym etapie były podawane jako detal deseru. Szablon ten stosowano poprzez wiele następnych stuleci. Wata cukrowa w swojej pierwszej odmianie była elementem tradycji wielkanocnej w dużej liczby krajach Europy, robiono z niej między innymi odmianę jaj Wielkanocnych. Jednakże ze względu na ówczesne koszty artykułów plus czasochłonność tychże metod, chmurka słodkości była przywilejem osiągalnym raptem dla najbogatszych.
Naturalną koleją rzeczy istniało zatem opracowanie ulepszonej formy, aby wata cukrowa stała się również możliwa dla zwyczajnych jednostek. Wydarzyło się to pod koniec XIX wieku, za rzeczą obu cukierników: Williama Morrisona oraz Johna C. Whartona. Wynaleźli oni towar, które roztapia cukier, a następnie stosuje siłę odśrodkową, przepuszcza go przez swojego rodzaju ekran z małymi dziurkami, tak aby powstały drobne paski roztopionej słodkości. W atmosferze przenikają one ze stanu ciekłego do stałego oraz osadzają się w misce, z której gromadzone są na patyk. Rezultatem właśnie jest puszysta kula na drewnianym patyczku. Forma ta, z nowatorskimi modyfikacjami jest wykorzystywana do dnia dzisiejszego.
Wata cukrowa, pomimo powszechnej opinii, nie jest wcale tak niezwykle kaloryczna. Ze względu na to, iż na jej objętość składa się przede wszystkim powietrze, jedna porcja dostarcza ok. 100-120 kcal. Jest mniej więcej tyle, co szklanka soku owocowego, a z pewnością jest „zdrowsza”, niż puszka Coli. Należy pamiętać, że zawiera konserwantów, sztucznych dodatków ani tłuszczu.
Wata cukrowa to przysmak, obok którego żadne dziecko, a także chyba każdy dorosły, nie umie przebrnąć obojętnie a także zobrazować sobie bez niej dzieciństwa. To przyjemność, jaka każdemu kojarzy się z najlepszymi latami z wieku dziecięcego, z beztroską. Chmurka słodkości to najprostsza słodycz jaką można sobie wyobrazić, budząc sporo korzystnych emocji u dzieci jak również przywołujące przyjemne wspomnienia u dorosłych. Wata cukrowa to również słodki, świetny zapach karmelu – któż mógłby się oprzeć? wpisywacz.eu

Wyświetlony 918 razy
© 2013-2019 by SN2.EU