środa, 04 kwiecień 2018 08:38

Kosmetyki wypiekane – czy wiesz, co się kryje pod tą nazwą?

Przeglądając kosmetyki na drogeryjnej półce, natrafiłaś na produkt wypiekany i nie wiesz, czym różni się od klasycznego, prasowanego? Oto krótki poradnik, który przybliży Ci właściwości tego rodzaju preparatów i podpowie, jak je aplikować!

Kosmetyki wypiekane – czyli jakie?

Czym kosmetyki spiekane różnią się od tych prasowanych? Przede wszystkim technologią wykonania, która znacząco odbiega od kosmetycznej tradycji, czyli zgniatania w celu uzyskania kompaktowej konsystencji. Zamiast tego stosuje się metodę wypiekania kosmetyku. Najpierw miesza się preparat z wodą i substancjami nawilżającymi, a następnie wypieka przez kilka godzin w temperaturze równej 60°C.

Po czym poznasz kosmetyk wypiekany? Już na pierwszy rzut oka wygląda inaczej – jest bardziej wypukły niż kosmetyki prasowane. Na opakowaniu najczęściej znajduje się określenie „baked”. Szeroką gamę kosmetyków wypiekanych – zarówno pudrów, jak i cieni do powiek – znajdziesz w asortymencie marki Pupa. Zobacz np. cienie do powiek Pupa Luminys Duo w ciekawej palecie barw.

 

Czym cechują się wypiekane preparaty?

Jakie właściwości wykazują wszystkie kosmetyki wykonane metodą wypiekania?

- posiadają zwartą strukturę i konsystencję, która łatwo się nakłada,

- nie tylko upiększają, lecz także pielęgnują skórę,

- nie osypują się – zarówno podczas samej aplikacji, jak i później,

- doskonale przylegają do skóry, dzięki czemu są wyjątkowo trwałe,

- można je aplikować na sucho i na mokro – w tym drugim wariancie prezentują się zdecydowanie korzystniej niż produkty prasowane,

- ich odcienie cechują się silniejszym połyskiem niż w przypadku tradycyjnie przygotowywanych kosmetyków,

- są bardzo ekonomiczne i wystarczają na dłużej niż klasyczne, prasowane preparaty.

 

Jak aplikować kosmetyki wypiekane?

Wypiekane kosmetyki, a już na pewno cienie do powiek, najczęściej nakłada się właśnie na mokro. Dlaczego? To wtedy ujawniają się te właściwości, które odróżniają je od preparatów prasowanych – nie osypują się, połysk jest intensywniejszy, a trwałość zaskakująca. Jak je poprawnie aplikować? Delikatnie zwilż pędzelek, a następnie nabierz nieco cienia. Znajdujący się na aplikatorze cień zmocz dodatkowo kropelką wody z osobnego pojemniczka, a następnie rozetrzyj na powiece. Możesz również ukruszyć trochę kosmetyku, przełożyć do osobnego pojemnika, dodać wodę i rozmieszać. W tej drugiej sytuacji musisz jednak uważać, by nie rozrobić go za dużo – wtedy niepotrzebnie zmarnujesz cień.

Dlaczego nie powinno się aplikować na mokro kosmetyków prasowanych? W kontakcie z wodą mogłyby stracić swoje właściwości i ulec zniszczeniu. Nawet odrobina wody sprawi, że preparat się zbryli i nie będzie się nadawać do nałożenia na skórę.

Niestety metodą na mokro nie uzyskasz subtelnego efektu ani delikatnie rozmytych przejść kolorystycznych – cienie wypiekane nie nadają się zatem do wykonywania makijażu w stylu smokey-eyes czy ombre. W takich makijażach zdecydowanie lepiej sprawdzą się kosmetyki prasowane, które można dowolnie rozcierać i blendować.

© 2013-2020 by SN2.EU