sobota, 11 wrzesień 2021 17:28

Domowe sposoby na zaparcia

sposoby na zaparcia sposoby na zaparcia pixabay

Zaparcia rzadko kiedy mijają samoistnie. Zakładając, że nie są one symptomem żadnej choroby, co pomoże wykluczyć konsultacja lekarska, warto spróbować się ich pozbyć za pomocą prostych i sprawdzonych metod.

Sposoby na zaparcia, tzw. domowe sposoby na zaparcia dotyczą przede wszystkim zmiany stylu życia.

Co na zaparcia w tym zakresie działa najlepiej? Oczywiście zdrowa dieta, w której dominują produkty zawierające duże ilości składników odżywczych, zwłaszcza błonnika. Sprawdźmy, jak zmienić swoje nawyki żywieniowe po to, by pozbyć się zaparć na dobre i jakie jeszcze sposoby na zaparcia, które możemy stosować w domu, są naprawdę skuteczne.

Wybieraj produkty zwalczające zaparcia

Skuteczne sposoby na zaparcia dotyczą przede wszystkim diety. Od jakości i ilości spożywanych posiłków zależy bardzo wiele. Dieta wpływa nie tylko na utrzymanie prawidłowej masy ciała i dobre samopoczucie, ale też na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Jedzenie tłustych, ciężkostrawnych potraw, gotowych posiłków typu instant, dużej ilości wędlin i wyrobów wędliniarskich (np. parówek, kabanosów, konserw itp.), różnorakich słodkich i słonych przekąsek, białego pieczywa i innego rodzaju wysoko przetworzonej żywności zaburza pracę jelit, skutkiem czego są zaparcia.

Alternatywą dla tak niezdrowego żywienia i tym samym prostego sposobu na powstawanie trudności z wypróżnianiem jest zbilansowana dieta, oparta przede wszystkim na składnikach pochodzenia naturalnego, w której dominują duże ilości warzyw i owoców oraz pełnowartościowych produktów zbożowych. Są one bowiem doskonałym źródłem błonnika – naturalnie występującego składnika usprawniającego pracę jelit.

Duży wpływ na powstawanie zaparć ma też sposób przyrządzania posiłków, zwłaszcza smażenie ich w głębokim oleju. Dlatego warto zastąpić tę metodę gotowaniem oraz pieczeniem, które nie wymagają dodawania do potraw dużej ilości tłuszczu i czynią dania bardziej lekkostrawnymi.

Pij odpowiednią ilość płynów

Ze sposobem żywienia ściśle wiąże się kolejny aspekt diety, który odgrywa bardzo dużą rolę w procesie powstawania zaparć. Jest nim woda, a konkretnie jej niewystarczająca ilość. Woda nie tylko umożliwia funkcjonowanie narządów i całego organizmu, ale bierze też czynny udział w licznych procesach zachodzących w jego obrębie. Są nimi również procesy trawienne.

Zaburzona gospodarka wodna organizmu skutkuje ograniczeniem ilości wody docierającej do jelit. Rezultatem tej sytuacji jest zarówno utrudniony pasaż treści pokarmowych, jak i twardnienie mas kałowych gromadzących się u ujścia przewodu pokarmowego, co prowadzi do trudności z wypróżnianiem. Aby pozbyć się zaparć, trzeba więc dużo pić. Nawadnianie organizmu we właściwy sposób ogranicza zaparcia i zmniejsza ryzyko ich ponownego wystąpienia.

Ruszaj się regularnie

Domowe sposoby na zaparcia to nie tylko dieta, ale też ruch – kolejny ważny aspekt zdrowego stylu życia. Aktywność fizyczna wspiera pracę jelit i przyspiesza metabolizm. Jest więc doskonałym sposobem na smukłą sylwetkę i pozbycie się uciążliwych zaparć. Aby była skuteczna, a przy tym bezpieczna, jej zakres zawsze powinien zostać dostosowany do wieku, stanu zdrowia, możliwości wydolnościowych organizmu i ogólnej kondycji.

 

© 2013-2020 by SN2.EU