sobota, maj 18, 2024
wtorek, 24 maj 2022 19:07

Najciekawsze miasta Małopolski – Krynica-Zdrój

Krynica Zdrój atrakcje Krynica Zdrój atrakcje pexels

Małopolska to jeden z najciekawszych i najpiękniejszych regionów Polski. Nie brak tu interesujących miejsc, które przyciągają swym urokiem i historią. Jednym z miast, które warto odwiedzić, jest Krynica-Zdrój. Jakie atrakcje czekają na nas w tej okolicy?

Szczyty górskie

Jednym z głównych powodów wizyty w Krynicy-Zdrój jest możliwość podziwiania widoków górskich. Wiele osób decyduje się również ruszyć na szlak, by zdobyć tutejsze szczyty. Atrakcją będzie zapewne Góra Parkowa licząca ponad 700 metrów n.p.m. Ci, którzy nie mają ochoty na aktywność i wysiłek, mogą skorzystać z kolejki linowo-terenowej. Innym chętnie wybieranym szczytem w Krynicy-Zdrój jest Jaworzyna. Na turystów, którzy odwiedzą to miejsce, czekają wspaniałe krajobrazy i liczne atrakcje, zwłaszcza kolejka gondolowa. Nie brak też możliwości skosztowania smacznych dań regionalnej kuchni.   

Deptak

Ważnym punktem na mapie Krynicy-Zdrój jest deptak zlokalizowany w centrum miasta, tuż przy Górze Parkowej. Spotkamy tu wielu mieszkańców i przyjezdnych, ale mimo to spacer alejkami pozwoli na zrelaksowanie się i wyciszenie. Na deptaku czeka też sporo charakterystycznych dla miejscowości obiektów, takich jak m.in. Łazienki Mineralne, Sanktuarium Maryjne, Stary Dom Zdrojowy, muszla koncertowa, pomnik Mickiewicza, wille, fontanny, źródełka i pensjonaty

Pijalnie wód

Krynica-Zdrój to popularna miejscowość uzdrowiskowa. Znajdują się tu ośrodki leczniczo-wypoczynkowe, sanatoria, a także słynne pijalnie wód mineralnych, których na terenie miasteczka jest kilka. Warto je odwiedzić, zwłaszcza że ulokowane są w pobliżu innych atrakcji. Będąc tuż przy deptaku, trafimy na trzy z nich: Pijalnię Główną, Mieczysław i Jan. Z kolei znana Pijalnia Słotwinka znajduje się w Parku Słotwińskim, w którym mamy okazję zobaczyć kolejny ciekawy obiekt – tężnię solankową.

Muzea

Dostępne w miejscowości Krynica Zdrój atrakcje to także muzea. Turyści chętnie odwiedzają zwłaszcza dwa punkty. Pierwszym z nich jest Muzeum Nikifora – słynnego krynickiego malarza. Zwiedzający mają szansę poznać historię życia artysty i podziwiać jego obrazy. Drugą atrakcję stanowi Muzeum Zabawek usytuowane nieopodal deptaka. Turyści chętnie oglądają tu kolekcję składającą się z kilku tysięcy eksponatów z różnych epok – od czasów starożytnych do lat 80. minionego wieku.

Wieża widokowa

Niewątpliwie wielu wrażeń w Krynicy-Zdrój dostarczyć może wizyta na znanej, pierwszej tego rodzaju wieży widokowej z edukacyjną ścieżką w koronach drzew. Mnóstwo ludzi odwiedza miejscowość właśnie z uwagi na możliwość wejścia na drewniany obiekt i podziwiania wspaniałego krajobrazu górskiego w otoczeniu przyrody. Wizyta na krynickiej wieży widokowej to połączenie aktywności, nauki i relaksu. 

Krynica Zdrój - atrakcje sportowe

Osoby, które kochają aktywność fizyczną, również nie będą się nudzić w Krynicy-Zdrój. W miejscowości nie brakuje obiektów i atrakcji stworzonych z myślą o miłośnikach sportu. Można odwiedzić parki linowe, stadniny konne, baseny lub wziąć udział w spływie kajakowym i pontonowym. Okolica sprzyja również spacerom i korzystaniu z tras rowerowych. Ciekawą atrakcją dla dzieci i dorosłych jest też tzw. sankostrada, czyli możliwość zjazdu na sankach w specjalnie skonstruowanej rynnie.