wtorek, maj 28, 2024
piątek, 20 maj 2022 19:08

Remont i co dalej – jak sprawnie ogarnąć mieszkanie po remoncie?

Sprzątanie po remoncie Sprzątanie po remoncie Zdjęcie autorstwa RODNAE Productions z Pexels

Remont nieodzownie łączy się z wieloma godzinami sprzątania. Dlatego tak wiele osób często zwleka z jego wykonaniem. Jednak porządki po remoncie można nieco „odczarować” i sprawić, że nie będą one tak uciążliwe jak to się by mogło wydawać.

Zobacz, w jaki sposób można sobie ułatwić sprzątanie po remoncie i czy warto zdecydować się na fachową pomoc w tym zakresie.

Przygotuj mieszkanie do remontu

Jeżeli nie chcesz spędzić długich godzin na sprzątaniu po remoncie, przygotuj się do niego odpowiednio. Chodzi tu w głównej mierze o zabezpieczenie podłogi i innych rzeczy, które mogłyby się zniszczyć lub zabrudzić w czasie różnego rodzaju prac. O ile to możliwe, jak najwięcej sprzętów i mebli należy wynieść z mieszkania. Jeżeli nie jest to możliwe, należy odsunąć je od ścian, w taki sposób by był zachowany ciąg komunikacyjny. Szafki i szuflady należy zabezpieczyć przed otwarciem i okryć folią malarską. Folię można rozłożyć również na podłodze. Przyda się ona także przy zabezpieczaniu okien w czasie kucia tynku czy szlifowania ścian. W przypadku malowania warto również zabezpieczyć przed zabrudzeniem elementy znajdujące się na ich powierzchni np. listwy, kontakty, framugi drzwiowe. Przy szlifowaniu ścian czy cyklinowaniu podłóg warto mieć pod ręką od razu odkurzacz lub korzystać ze specjalistycznych maszyn, które pozwalają ograniczyć pylenie.

Sprzątać samemu czy zatrudnić firmę?

Sprzątanie po remoncie to ciężka praca, nawet jeśli uda się ograniczyć zabrudzenia poprzez odpowiednie, wcześniejsze zabezpieczenie wnętrz. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, czy zamiast samemu męczyć się z tym, nie zatrudnić specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień. Firmy sprzątające dysponują profesjonalnym sprzętem i środkami czyszczącymi, które w znacznym stopniu ułatwiają tego typu prace. Pracownicy często mają też swoje sprawdzone sposoby na usuwanie różnego rodzaju zabrudzeń. Z reguły też do sprzątania delegowanych jest kilka osób, dzięki czemu ogarnięcie mieszkania czy domu po remoncie odbywa się we wręcz błyskawicznym tempie.

Czym się kierować wybierając firmę do sprzątania po remoncie?

Firm sprzątających na rynku jest wiele. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „sprzątanie Kraków”, aby się o tym przekonać. Czym zatem kierować się przy wyborze firmy, która posprząta po remoncie? Przede wszystkim dobrze jest sprawdzić ofertę wybranych przedsiębiorstw i skupić się na tych, które specjalizują się w sprzątaniu po remontach. Dodatkowo warto sprawdzić jej referencje i opinie dotychczasowych klientów. W znacznym stopniu ułatwi to dokonanie wyboru.