sobota, maj 25, 2024
środa, 29 grudzień 2021 14:48

Jak dobrać baterie do laptopa?

baterie do laptopa baterie do laptopa pixabay

Laptop bez baterii traci wszystkie swoje atuty związane z jego mobilnością. Możemy to porównać do akumulatora w pojazdach, lecz w tym przypadku jest to znacznie lżejsze.

Jeżeli nie mamy baterii w naszym laptopie, wówczas będzie działał tylko wtedy, gdy podłączymy go do prądu. Dlatego, kiedy oryginalna bateria ulegnie awarii, powinno się kupić zamiennik.  

 

Jak znaleźć odpowiedni egzemplarz?

Wiele osób uważa, że aby znaleźć idealną, baterię do naszego laptopa wystarczy znajomość modelu własnego laptopa oraz marki baterii, jaka wcześniej była używana. Jednakże w rzeczywistości wszystko wygląda inaczej. Aby zakupić najlepszą baterię, jaką tylko możemy, musimy wtedy  wziąć pod uwagę jej parametry takie jak: pojemność, napięcie oraz oryginalne oznaczenia. 

Gdzie znajdziemy oznaczenia baterii?

Prawie zawsze oznaczenia są umieszczane na samym akumulatorze. Wystarczy jedynie wyjąć baterie z laptopa oraz sprawdzić jej naklejkę. Kod baterii możemy znaleźć koło znaków ostrzegawczych  kraju pochodzenia. Ilość liczb czy liter wchodzący w skład tego kodu jest całkowicie zależny do producenta. 

Pojemność baterii

Jest to kolejny parametr, na który warto zwrócić ,wybierając baterie do laptopa. Zazwyczaj wyrażana ona jest w dwóch jednostkach pierwszą z nich jest  mAh a drugą Wh. Te skróty oznaczają kolejno miliampero-godziny i  wato-godziny. Jednakże ta pierwsza jednostka jest znacznie częściej spotykana. Kiedy spotkamy się z zapisem 1 Ah, to będzie oznaczało, iż istnieje możliwość zasilania prądem o wartości 1 A przez 1 godzinę. Natomiast Wh informuje czas pracy naładowanej baterii. 

Im więcej ogniw, tym większa bateria

Warto podkreślić, iż kiedy bateria posiada coraz więcej ogniw równoznaczne, jest to ze wzrostem jej gabarytów. W takich bateriach zazwyczaj znajdziemy dwie opcje rozszerzenia. Pierwszą z nich jest rozszerzenie w dół, czyli bateria jest wyposażona w stopkę. Druga zaś ma opcję w tył polegającą na wystawianiu baterii poza obudowę komputera. Poszerzenie w dół jest znacznie częściej wykorzystywane przez różnych producentów baterii, ponieważ laptop może zostać podniesiony o ok. 2 cm. Dzięki temu uzyskujemy lepszą cyrkulację powietrza pod spodem oraz temperatura komputera podczas pracy spada. Oczywiście możemy kupić zamiennik o większej pojemności niż dotychczasowa bateria. W sumie jest to główny argument za zastosowaniem w komputerze odpowiednika baterii. Nie znajdziemy oryginalnych baterii o pojemnościach większych od tej, w jakiej znalazły się w komputerze.