wtorek, maj 28, 2024
środa, 29 grudzień 2021 14:53

Cztery, czy sześć strun?

nauka gry na basie nauka gry na basie pixabay

Kto z nas nigdy nie myślał o tym, aby opanować grę na jakimś instrumencie?

To ciekawa umiejętność, dzięki której możemy miło spędzić czas i zaimponować znajomym lub ukochanej. Może kiedyś zechcemy  pograć w zespole? Zarówno dla przyjemności,jak i uzyskując z tego tytułu wymierne korzyści majątkowe-chociażby gra w weselnej kapeli.

Jaki instrument będzie najlepszy?

To zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Najbardziej popularne, dające spore możliwości są gitary. Jednym z ich rodzajów są gitary basowe. Nauka gry na basie,może wydawać się niedoświadczonym najłatwiejsza do opanowania ze względu na mniejszą liczbę strun-gitary te mają ich najczęściej cztery, rzadziej pięć. Bywa  to jednak mylące, a nauka gry na basie jest równie złożona, jak na pozostałych rodzajach tego instrumentu.

Gitara basowa jest jednym z instrumentów sekcji rytmicznej, bardzo ważnej w każdym zespole, niezależnie od gatunku wykonywanej muzyki. Razem z perkusją tworzy ona swego rodzaju „szkielet”, na którym musi być oparty każdy utwór  brzmieć dobrze. Kiedy już więc nasza nauka gry na basie da zadowalające efekty, nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem zespołu do wspólnej gry, niezależnie jaki gatunek muzyczny preferujemy

Jak się uczyć?

Tu mamy dwie możliwości-albo uczymy się sami, korzystając z treści zamieszczonych w internecie, albo naszą naukę gry na basie powierzamy komuś, kto już zna ten instrument. W pierwszym przypadku postępy będą wolniejsze lub nawet w pewnym momencie całkowicie zniechęcimy się do ćwiczeń. Materiały w sieci często nie wyczerpują tematu, a ich większość występuje w języku angielskim, co może być dla niektórych przeszkodą.

Jeśli zdecydujemy się powierzyć naszą naukę gry na basie jednej ze szkół, to postępy będą z pewnością szybsze, a materiał i zagadnienia tak przygotowany, abyśmy na każdym etapie nie tracili zainteresowania nauką i mogli wykorzystywać w stu procentach nabyte umiejętności. Jeśli w jakiejś chwili się „zablokujemy”, nasze postępy nie będą tak wyraźne lub nawet żadne, wtedy nasz nauczyciel będzie umiał sobie z tym poradzić i przywróci naszą przygodę z instrumentem na właściwe tory.

Nauką gry na Basie zajmuje się większości szkół oferujących kształcenie w dziedzinie gry na instrumentach. W dzisiejszych czasach placówki takie znajdują się już nie tylko w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań, ale również w mniejszych.  powinniśmy mieć więc trudu ze znalezieniem takiej w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Wbrew obiegowej opinii, niezależnie od tego, w jaki wieku jesteśmy, nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie przygody z muzyką.