sobota, maj 25, 2024
środa, 27 październik 2021 15:13

Jak zrobić karmnik? – Wszystko, co trzeba wiedzieć

jak zrobić karmnik jak zrobić karmnik Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Zima potrafi być trudnym czasem dla każdej żywej istoty, a już w szczególności dla ptaków. Podczas mroźnych dni i nocy muszą one wytworzyć znaczną ilość ciepła, żeby móc się ogrzać.

A do tego niezbędny jest stały dostęp do kalorycznego pokarmu. Możemy im go zagwarantować, wieszając przed domem karmnik. A jak pokazuje praktyka, mało co daje większą satysfakcję i radość, niż obserwowanie ptaków gromadnie odwiedzających skonstruowany przez nas karmnik. Nie czekaj więc i już teraz dowiedz się, jak go zbudować!

  1. Najważniejsze powody zawieszania karmnika.
  2. Od czego rozpocząć budowę?
  3. Daszek karmnika kluczowym elementem konstrukcji?
  4. Zabezpieczenie karmnika.

Ptaki należą do stworzeń pięknych, sprawiających radość swoją obecnością i niejednokrotnie śpiewem. Jeśli wesprzemy je zimą za pomocą karmnika, odwdzięczą się nam wiosną i latem, chętniej odwiedzając naszą działkę. Ponadto, są one niezwykle pożyteczne, będąc naturalnym tępicielem komarów i wielu innych owadów, np. atakujących ogródki. Nic więc dziwnego, że tak często pojawiającym się pytaniem jest, jak zrobić karmnik...

Najważniejsze powody zawieszania karmnika

Budowa karmnika przysporzy nam wiele radości i satysfakcji. Nie zapominajmy przy tym, iż jest to niemała odpowiedzialność wobec ptaków. Rozpoczynając dokarmianie zimą, musimy konsekwentnie je kontynuować do początku wiosny (nie dłużej). Co więcej, karmnik dla ptaków nie może być wyposażany w przetworzoną, soloną żywność przeznaczoną dla człowieka, gdyż to zaszkodzi ich zdrowiu. Również materiał, jaki wybierzemy do konstrukcji, musi być bezpieczny – idealnie nadaje się np. naturalne surowe drewno, ale też wycięte plastikowe butelki (bez ostrych krawędzi).

Od czego rozpocząć budowę?

Więc jak przeprowadzić budowę? Otóż w pierwszej kolejności musimy określić, dla jakich gatunków przeznaczony będzie nasz drewniany karmnik (chodzi o jego wielkość). Przydatny okaże się wcześniej przygotowany rysunek. Pierwszą konstrukcję warto wykonać stosunkowo łatwą, aby nabrać wprawy. Następnie skompletujmy wszystkie niezbędne materiały oraz narzędzia (w tym: wyrzynarkę, gwoździe, młotek, klej do drewna oraz impregnat). Wykonując podstawę, łącząc jej kolejne elementy, skupmy się na precyzji, żeby żadne fragmenty nie odstawały, co może spowodować wypadanie pokarmu. Pamiętajmy, że karmnik dla ptaków ma służyć całe lata.

Daszek karmnika kluczowym elementem konstrukcji?

Dla konstrukcji daszek jest najważniejszym elementem. Jeśli będzie on zbyt mały, śnieg i deszcz przedostaną się do wnętrza, zmoczą pokarm, rozpoczynając procesy gnilne. Również zbyt płaskie przykrycie będzie zbierało na sobie śnieg i opadające liście, czego skutkiem może być przeciążenie konstrukcji, jak i szybsze zużywanie się jej. Warto pomyśleć o mocnym haczyku na czubku, co ułatwi utrzymanie karmnika, np. na gałęzi. Daszek musi być także szczelny – gnijące ziarno jest dla ptaków szkodliwe.

Zabezpieczenie karmnika

Gotową konstrukcję karmnika (wyszlifowaną) należy dodatkowo zabezpieczyć: im dokładniej, tym dłużej będzie spełniał swoje zadanie. Surowe drewno wystawione na działanie warunków atmosferycznych, zaledwie po jednym sezonie nie będzie się nadawało do dalszego użytku. Karmnik możemy pomalować np. impregnatem lub specjalną farbą do drewna. Wybierzmy producenta wysokiej jakości, przeznaczonego do bliskiego kontaktu ze zwierzętami. Więcej o tym, jak zrobić karmnik dla ptaków, dowiemy się na stronie: https://www.dekoratorium.pl/pl/jak-zrobic-karmnik-dla-ptakow-poznaj-nasze-porady.