sobota, maj 25, 2024
czwartek, 28 październik 2021 18:39

Rodzaje zamków do drzwi

wymiana zamków wymiana zamków pixabay

Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom, musimy zadbać o to, aby nasz dom był wyposażony w solidne okna i… oczywiście drzwi. W ich przypadku szczególnie istotny jest zamek, ponieważ to właśnie on zapewnia bezpieczeństwo i poczucie swobody. Na rynku jednak możemy znaleźć wiele rodzajów zamków do drzwi. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź to!

Sposób montażu, a rodzaje zamków

Na samym początku należy wspomnieć o dwóch podstawowych rodzajach zamków do drzwi ze względu na sposób montażu.

Pierwszym rodzajem jest zamek wpuszczany, który montuje się wewnątrz drzwi, zaś jego główny mechanizm jest praktycznie niewidoczny. Posiada zatrzask, który uruchamia się podczas naciskania na klamkę lub poprzez przekręcenie klucza w zamku. Przede wszystkim stosowany jest w łazienkach. Do tej grupy zaliczamy także często stosowane zamki wielopunktowe.

Natomiast drugim rodzajem jest zamek nawierzchniowy montowany na zewnętrznej części drzwi. Jest dość łatwy do sforsowania - wystarczy użyć po prostu dużej siły. Z tego względu najlepiej używać go jako uzupełnienie modeli wpuszczanych.

Sposób otwierania, a rodzaje zamków

Wyróżniamy również podział zamków ze względu na ich sposób otwierania i zamykania. Głównie taką klasyfikację stosuje się jedynie w odniesieniu do drzwi wewnętrznych.

Najpopularniejszym rodzajem jest rzecz jasna zamek na klucz, który otwiera i zamyka się za pomocą klucza, zaś ten powinien być dołączony do zamka. Popularnym rodzajem jest również zamek z blokadą łazienkową, który otwiera i zamyka się za pomocą pokrętła znajdującego się w szyldzie.

Kolejnym rodzajem jest zamek na wkładkę patentową, którą należy przymocować za pomocą śruby do zamka. Ostatnim rodzajem zaś jest zamek oszczędnościowy, który jest pozbawiony klucza i zasuwy. Jest on jedynie zamykany na klamkę. To rodzaj zamka, w który najczęściej wyposażane są drzwi pokojowe.

Nowoczesne rodzaje zamków

Powyżej wspomnieliśmy o tych standardowych rodzajach zamków, ale należy wiedzieć, że istnieją również nowocześniejsze rozwiązania. Zazwyczaj takie wersje zamków znajdują zastosowanie przede wszystkim w hotelach, laboratoriach, czy w domach prywatnych. Jednym z nowoczesnych rodzajów zamków jest zamek magnetyczny, którego działanie opiera się na zwykłych magnesach. Nie posiada on tradycyjnej zapadki. Wyróżniamy też zamek cyfrowy, który wymaga wpisania określonego kodu. Głównie montowany w biurach. Innymi rodzajami są zamek biometryczny - jego działanie opiera się na zasadzie odcisku palca i zamek na kartę - wymaga zbliżenia odpowiedniej karty.

Rodzaje zamków do drzwi - ważne informacje

Bardzo ważne jest również to, że zamek musi być w pełni dopasowany do kierunku otwierania się drzwi. Z tego względu na rynku właśnie są zamki lewe i prawe, choć nie brakuje także modeli uniwersalnych. Poza tym zamek musi być dostosowany do grubości, rozmiaru i wagi drzwi. Powinien mieć również właściwe atesty. 

Niebawem czeka Cię wymiana zamków? W takim razie najlepiej skontaktuj się ze sprawdzonym ślusarzem, który się wszystkim zajmie! Pamiętaj, że na bezpieczeństwo i bezawaryjność zamka w dużym stopniu wpływa jego prawidłowy montaż, dlatego nie ryzykuj i powierz to zadanie fachowcowi z wieloletnim doświadczeniem, dla którego wymiana zamków nie stanowi żadnego problemu!