piątek, maj 24, 2024
wtorek, 12 listopad 2019 11:03

Jak wybrać fotel obrotowy do biura?

Fotele obrotowe Fotele obrotowe

Żadne biuro nie może obyć się bez wygodnego i praktycznego fotela obrotowego. To absolutnie niezbędny element wyposażenia każdej przestrzeni biurowej. Na rynku znajdziemy setki albo nawet tysiące różnorodnych modeli i wersji. Jak wybrać odpowiednie fotele obrotowe? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Przede wszystkim wygodny

Pamiętaj, że w pracy spędzasz przeciętnie 8 godzin dziennie. Twój kręgosłup narażony jest zatem na spory wysiłek. Nawet jeżeli przestrzegasz wszelkich zasad bhp, a zatem od czasu do czasu wstajesz, ćwiczysz, rozciągasz się – i tak Twoje plecy po kilku godzinach mogą boleć. Jak temu zapobiec? Musisz kupić odpowiednie krzesło. Fotele obrotowe do pracy powinny zapewniać optymalne podparcie dla kręgosłupa, zarówno na odcinku szyjnym, piersiowym, jak i lędźwiowym. Dobrze jest zatem stawiać na anatomicznie, ergonomicznie wyprofilowane modele.

Jak prawidłowo wyregulować fotel?

Poza tym ważna jest co najmniej kilkustopniowa regulacja. Osoby wysokie powinny mieć możliwość maksymalnego podwyższenia fotela, aby ich nogi nie były zgięte podczas jego użytkowania. Niskie osoby z kolei muszą siedzieć w taki sposób, aby nogi znajdowały oparcie na podłożu. Jeżeli pracujemy na komputerze fotele obrotowe muszą również posiadać podłokietniki, który zapewnią łokciom i nadgarstkom oparcie pod kątem mniej więcej 45 stopni. Należy też pamiętać, że fizjoterapeuci odradzają siedzenie przez cały dzień w tej samej pozycji. Fotele obrotowe powinny zatem zapewniać możliwość ich większego lub mniejszego odchylenia.

Zwróć uwagę na materiał

Wybierając odpowiedni fotel do pracy, warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego został zrobiony. Na rynku znajdziemy fotele obrotowe ze skóry, z plastiku, a także pokryte tkaniną. Wersje plastikowe raczej nie sprawdzają się do pracy, ponieważ są dość sztywne. Z kolei decydując się na skórę lub materiał, należy zweryfikować twardość tego podłoża. Nie może być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Skóra jest bardzo łatwa w utrzymaniu, ale jednocześnie w upalne dni może nieprzyjemnie przyklejać się do ciała. Z kolei materiał nie ma tego problemu, ale za to trudniej go wyczyścić i łatwiej chłonie kurz. Wszystko ma zatem swoje wady i zalety.

Ważny też atrakcyjny design

No i ostatecznie warto zwrócić uwagę na wygląd fotela. Należy dopasować go do przestrzeni biura. Oczywiście daje to wyłącznie efekt estetyczny, ale przecież dużo lepiej pracuje się nam w przestrzeni, która nam się podoba. Fotele obrotowe występują zarówno w klasycznych, jak i nieco bardziej ekstrawaganckich formach i kolorystyce.