wtorek, 18 czerwiec 2019 17:32

Brexit – wpływ na rozliczenie transakcji oraz swobodny przepływ towarów i usług

Brexit Brexit

Ponad 2 lata temu europejski projekt wspólnotowy stanął pod znakiem zapytania. Wyniki referendum dotyczącego wyjścia z Wielkiej Brytanii z UE zaskoczyły ekspertów na całym świecie. Co to oznacza dla Polski? Jakie będą konsekwencje Brexitu dla polskich przedsiębiorców?

 

Brexit – dlaczego?

W kwestii Brexitu utworzyły się dwa obozy: zwolennicy i przeciwnicy projektu. Jednym z najważniejszych powodów, dla których Wielka Brytania zdecydowała się na wyjście z Unii Europejskiej są względy ekonomiczne. Specjaliści ds. gospodarki państwa sugerowali, że Brexit oznacza wzrost bezrobocia, osłabienie waluty, utratę wsparcia w zakresie gospodarczym z zagranicy - jednak ostatecznie uznano, że jest to cena, którą warto zapłacić.

Ponadto Brytyjczycy wskazują na uzupełnienie luki budżetowej w odniesieniu do funduszu zdrowotnego, potężny kryzys migracyjny, całkowita strata zaufania do premiera Davida Camerona ze względu na manipulacje związane z obecnością Wielkiej Brytanii w UE. Co więcej, warto zwrócić uwagę na fakt, iż największą grupę zwolenników Brexitu stanowi obywatele 65+, przy czym nie tylko oni, ale też pokolenie X i Y stawia na aspekt lokalnego patriotyzmu, którego zasadność koliduje z obecnością kraju w Unii Europejskiej.

Polska vs Wielka Brytania – relacje gospodarcze

Obecnie Polskę i Wielką Brytanię łączą silne relacje handlowe, dlatego jakiekolwiek utrudnienia lub ograniczenia wynikające z Brexitu będą w konsekwencji bardzo niekorzystne dla polskiej gospodarki. Dla polskich eksporterów towarów i usług Wielka Brytania jest trzecim najważniejszym rynkiem zbytu z 9% udziałów w sektorze rolno-spożywczym. Wyniki finansowe w skali roku w obrocie towarami z Wielką Brytanią generują prawie 8 mld euro.

Brexit ma ogromny wpływ na sposób rozliczenia transakcji oraz swobodny przepływ towarów i usług. Eksperci opracowali dwa potencjalne scenariusze i poradnik dla przedsiębiorców, dzięki któremu będą mogli przygotować się na opcję no deal.

Scenariusze postbrexitowe dla polskich przedsiębiorców

Czas przed Brexitem warto poświęcić na przygotowanie się do ostatecznego wyjścia z UE i dostosowanie modelu biznesowego swojej działalności do nowych okoliczności. Niezależnie od scenariusza, polskich przedsiębiorców mogą czekać wydłużone i skomplikowane procedury, czy zwiększone koszty prowadzenia przedsięwzięć biznesowych, dlatego konieczna jest inwestycja w usługi księgowe wyspecjalizowanych jednostek, które pomogą utrzymać płynność i jasne warunki w rozliczaniu transakcji z Wielką Brytanią.

Scenariusz deal zakłada brak ceł dla 90-100% towarów, nowe standardy i certyfikaty w związku z zapewnieniem zgodności towarów z normami Wielkiej Brytanii, zmiany w zakresie zasad i form płatności podatku VAT, opóźnienia w dostawach, swobodę przepływu osób wyłącznie dla wybranych grup pracowników czy ograniczenia wzajemnych inwestycji.

Z kolei scenariusz no deal, czyli tzw. twardy Brexit to m.in.:

  • cła na większość towarów
  • VAT od importu towarów
  • nowe zasady poboru akcyzy
  • wydłużenie terminów dostaw – utrudnienia w realizacjach typu just in time
  • utrudnienia w świadczeniu usług
  • utrudnienia w dostępie do finansowania i inwestycji
  • kontrole graniczne, fitosanitarne, celne

Niezależnie od finalnego scenariusza, polscy przedsiębiorcy powinni zabezpieczyć swoją działalność i zdecydować się na profesjonalne usługi księgowe, dzięki którym prowadzenie biznesu nie będzie zagrożone – niezawodny support stanowią eksperci z biura BTA Group (więcej informacji znajdziecie tutaj: biuro rachunkowe Poznań). Jak ostatecznie będzie wyglądać krajobraz postbrexitowy? Na to trzeba będzie jeszcze poczekać.

Wyświetlony 257 razy
© 2013-2019 by SN2.EU