sobota, lipiec 20, 2024
poniedziałek, 24 czerwiec 2019 23:24

Czy warto organizować imprezy firmowe w wakacje?

Impreza firmowa Impreza firmowa

Wakacje, czyli dla wielu czas odpoczynku, relaksu. Urlop w okresie wakacyjnym dotyczy w szczególności osób posiadających dzieci. Wydaję się zatem, że próba organizacji imprezy firmowej w letnich miesiącach skazana jest na porażkę. To jednak tylko założenie, niekoniecznie mające odbicie w rzeczywistości.

Są sytuacje, pojawiają się możliwości, dzięki którym impreza firmowa w okresie letnim będzie udana pod każdym względem. W jakich więc sytuacjach można przygotować letnią imprezę firmową? O czym należy pamiętać w trakcie jej organizacji i czym będzie się różnić, choćby od tradycyjnych imprez pracowniczych, choćby świątecznych?

Czy warto przygotowywać imprezy firmowe w wakacje?

Zastanawiając się nad sensem przygotowania imprezy firmowej w wakacje, należy starannie rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Przecież oczywiste będzie, że nie w każdej sytuacji warto organizować i zapraszać pracowników na wspólne spotkania. Działa to i w drugą stronę, występują wydarzenia, które wręcz proszą o to, aby pracownicy spędzili wspólnie miłe chwile, poza godzinami pracy. 

Kiedy sytuacja przemawia za tym, że warto zorganizować niesamowite spotkanie pracowników, a nawet ich rodzin? Bez wątpienia wtedy, gdy pracownicy nie udają się masowo na urlopy. Nie w każdej branży, nie w każdej firmie lipiec i sierpień to wzmożony ruch urlopowy. Dodatkowo, jeżeli większość pracowników to osoby bezdzietne, łatwiej będzie ich zebrać w trakcie wakacyjnych miesięcy.

Opłacalne jest zrobienie imprezy dla podwładnych, kiedy firma w okresach letnich ma mniej pracy. Dzięki temu nie ma dużego tempa pracy, gorączkowej realizacji większych zleceń, a klimat panujący w firmie jest raczej leniwy. Mały przerywnik w postaci np. wyjazdu weekendowego dla pracowników, będzie doskonałym pomysłem.

Imprezy firmowe organizowane w okresie wakacyjnym są również dodatkowym bodźcem, nagrodą dla kadry pracowniczej. Oprócz tradycyjnych spotkań integracyjnych, pracowniczych choćby z tytułu świąt, podsumowania dużych projektów czy też organizacja szkoleń, kursokonferencji, zapewnia się pracownikowi dodatkową rozrywkę.

Jednym z koronnych argumentów, przemawiających za przygotowaniem imprezy firmowej w lipcu lub sierpniu jest pogoda. Najcieplejsze miesiące w roku charakteryzuje raczej stała pogoda, trudno oczekiwać niskich temperatur. Dzięki temu nie ma żadnych problemów z organizacją najróżniejszych tematycznie i nie tylko imprez w plenerze. Warto pamiętać również o tym, że to czas, kiedy dni są długie, a noce krótkie. 

Jakie są przeciwwskazania do organizacji imprez firmowych w wakacyjnych miesiącach? Natężony okres urlopów, kiedy okazuje się, że duży odsetek pracowników ma w różnych tygodniach lipca i sierpnia urlopy. Szczególnie jest to widoczne w miejscach, gdzie pracuje wiele osób, posiadających dzieci w wieku szkolnym.

Raczej nie powinno organizować się imprez firmowych w przedsiębiorstwach, które w okresie wakacyjnym pracują na pełnych obrotach.

Dużym problemem przy organizacji spotkania pracowników, może być również fakt zbyt późnego poszukiwana np. hotelu o odpowiednim standardzie. Wakacje to przecież wysoki sezon dla branży turystycznej i znalezienie obiektu dla większej grupy skazane będzie na porażkę. 

Jak przygotować imprezę firmową w wakacje?

Co powinno być kluczowe w przygotowaniu spotkania pracowników? Na czym się skupić, a czego kompletnie nie oczekiwać od podwładnych? 

Wakacyjne imprezy firmowe odbywają się zazwyczaj w plenerze, gdyż sprzyja temu znakomita pogoda. Dlatego warto stawiać na imprezy w luźnym klimacie. Ubiór przybyłych, plan imprezy, rozrywki, niech wszystko to będzie tak zorganizowane, aby pracownicy poczuli, że jest lato, wakacje. Pomysłów co do rozrywek w taki dzień jest multum. Wspólny wyjazd na łono natury, do ekskluzywnego hotelu, spotkanie przy ognisku, dyskoteka w plenerze czy zabawa nad wodą. 

Niezależnie od planu na letnią imprezę firmową, należy zadbać o odpowiednie miejsce, gdzie wszyscy się spotkają. Jeżeli mowa o imprezach wyjazdowych, koniecznie trzeba poszukać ośrodka wczasowego, hotelu, który spełnia określone standardy. Oprócz opcji noclegowej, terenu gdzie zorganizowana będzie zabawa, warto, aby obiekt posiadał również dodatkowe atrakcje. Basen, centrum SPA, miejsca do aktywności fizycznej, to tylko pierwsze z brzegu przykłady, co warto sprawdzać w ofertach hotelowych. 

Impreza firmowa w wakacje niekoniecznie musi być wyjazdowa. Na pewno ciekawą opcją jest zorganizowanie czegoś w stylu pikniku na świeżym powietrzu. Może odbywać się to na terenie firmy, a gdy warunki nie pozwalają, w przestrzeni miejskiej jest wiele lokalizacji, takich jak parki, polany, łąki, na których można zaproponować liczne piknikowe atrakcje, zarówno dla pracowników, jak i ich rodzin. 

Korzyści z organizacji imprez firmowych w okresie letnim

Każda impreza, niezależnie od tematyki, przynosi organizującym i uczestnikom określone korzyści. Jakie zyski zostaną odniesione w sytuacji, kiedy firma postawi na imprezę w sezonie wakacyjnym? 

Na pewno to znakomita forma spędzania wolnego czasu, w luźnej atmosferze, bez formalnych nakazów. Pozwala to pracownikom na relaks, a co ważniejsze, bliższe poznanie się, wyjście poza zawodową hierarchię. 

Dodatkowa promocja, nagroda dla pracowników za trud włożony w rozwój firmy. Miły gest, pokazujący, że pracodawca oprócz wymagań, posiada również umiejętność docenienia, nagrodzenia  swoich podwładnych. 

Doskonała okazja do niwelowania dystansu pomiędzy zarządzającymi a pracownikami. Ma to ogromne znaczenie w firmach o dużej strukturze zatrudnienia. W trakcie takich imprez firmowych łatwiej nawiązywać relacje pomiędzy osobami z różnych stanowisk czy działów. 

Wakacyjna atrakcja dla dzieciaków. Wakacje to dla dzieci czas beztroski, zabawy, zero nauki, obowiązków szkolnych. Ciekawa impreza firmowa dla pracowników i ich rodzin, będzie na pewno interesującą rozrywką, kolejnym miłym doznaniem.