środa, 16 maj 2018 12:32

E-learning w erze Social media

Ponad 2 miliardy użytkowników Facebooka? Ponad 800 milionów posiadaczy kont na Instagramie? 300 milionów użytkowników biznesowego LinkedIn? Te liczby jasno pokazują, że Social Media biją kolejne rekordy popularności. Nic zatem dziwnego, że fakt ten jest coraz chętniej wykorzystywany przez firmy. Także w obszarze szkoleń.

 Przenoszenie doświadczeń z Social Media do systemów wykorzystywanych w przedsiębiorstwach może przynieść ogromne korzyści. Dlaczego?

Zaufanie do współpracowników

Pracownicy często bardziej ufają kompetencjom współpracowników niż profesjonalnych trenerów. Najlepsze metody pozyskiwania nowych klientów? Działające sposoby na zwiększanie sprzedaży? Praktyczne doświadczenia w radzeniu sobie z bardzo wymagającymi klientami? Taką wiedzą dysponują współpracownicy. Wszystko to sprawia, że nawet bardzo doświadczeni specjaliści chętnie pytają o porady swoich kolegów. Liczą, że dzięki temu otrzymają dużą dawkę praktycznej wiedzy, którą szybko wykorzystają w codziennej pracy.

Stosowanie narzędzi znanych z Social Media – jak na przykład grupy dyskusyjne – sprawia, że dzielenie się wiedzą jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. A sprawna moderacja tematyką poruszaną na grupie pozwala firmom realizować cele szkoleniowe z zakresie większym niż w przypadku tradycyjnych form budowania kompetencji.

Zaangażowanie w szkolenia e-learning

Przenoszenie doświadczeń z Social Media do systemów e-learning  pozwala także na budowanie zaangażowania pracowników. Otóż okazuje się, że o wiele chętniej uczestniczą oni w szkoleniach, których formuła pozwala na nieskrępowaną wymianę poglądów i opinii. Zwiększeniu ulega także skłonność do zadawania pytań oraz udzielania odpowiedzi. Można zatem stwierdzić, że udział w szkoleniu e-learning zawierającym elementy Social Media staje się dużo bardziej wartościowy dla wszystkich jego uczestników. Także dla trenerów.

Co ważne, uczestnicy szkoleń organizowanych w mniej formalny sposób bardzo chętnie angażują się w tworzenie treści szkoleniowych. Pozwala to na pełniejsze wykorzystanie ich doświadczeń, a także zmniejsza pracochłonność niezbędną do przygotowania wartościowych kursów.

Łatwiejsza identyfikacja potrzeb szkoleniowych

Stosowanie narzędzi znanych z Social Media w systemach e-learning pozwala także na identyfikację przyszłych potrzeb szkoleniowych. Analiza tematów pojawiających się w grupach dyskusyjnych umożliwia dopasowanie programu planowanych szkoleń do wymogów poszczególnych pracowników.

Można zatem stwierdzić, że dzięki narzędziom Social Media system e-learning może zmienić się w swoisty system CRM, dzięki któremu zarządzanie szkoleniami w firmie stanie się łatwiejsze i przede wszystkim bardziej skuteczne.

Rozwiązania szyte na miarę

Niestety stosowanie narzędzi Social Media w systemach e-learning nie jest jeszcze standardem rynkowym i dlatego trudno je spotkać w rozwiązaniach „pudełkowych”. Jednak duża popularność wśród uczestników i udowodniona skuteczność sprawiają, że warto spieszyć się z ich wdrożeniem i szukać dostawców oprogramowania dysponujących wiedzą i doświadczeniem niezbędnym do przygotowania odpowiednich systemów.

Czytany 126 razy

Horoskop

Ryby 19.II. - 20.III.

Ryby 19.II. - 20.III.

  „Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.” Jostein Gaarder dalej
Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

„Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.” Harold Wilson dalej
Baran 21.III. - 20.IV.

Baran 21.III. - 20.IV.

  „Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.” Andrzej Sapkowski dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Biznes i finanse

  • 1