wtorek, 15 maj 2018 17:17

Zalety oczyszczalni ścieków w szkołach i przedszkolach

Racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą jest szczególnie ważne w Polsce – kraju z deficytem wodnym. Coraz więcej osób i instytucji decyduje się na ponowne wykorzystanie raz użytej wody. Jest to możliwe dzięki przydomowym oczyszczalniom ścieków. Szkoły i przedszkola nie stanowią tu wyjątków. Jakie korzyści z oczyszczalni ścieków mogą czerpać te ośrodki oświaty i ich podopieczni?

 

Jak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków?

Kiedyś oczyszczalnie ścieków stanowiły element infrastruktury sieci wodociągowej i należały do firmy dystrybuującej wodę do naszych domów. Niestety, zasięg działania takich oczyszczalni i ich moce przerobowe są ograniczone, dlatego wiele wody się marnuje. Można jednak samemu oczyszczać wodę przy użyciu tzw. przydomowych oczyszczalni ścieków. Jedną z możliwości są biologiczne oczyszczalnie ścieków. Jak działają? Temat przybliży specjalista z firmy Eko-Bio:

Biologiczne oczyszczalnie ścieków oczyszczają wodę na wiele sposobów, ale najważniejszym z nich jest poddawanie wody działaniu bakterii. Tak, to nie żart! Niektóre szczepy bakterii tlenowych mają zdolność usuwania z wody zanieczyszczeń organicznych. W oczyszczalni doprowadza się do kontrolowanego namnażania i utrzymywania kolonii bakterii. Żyją one na specjalnie do tego przystosowanych kształtkach, których złożone formy sprawiają, że bakterie mają dużą powierzchnię do bytowania. Oczyszczalnia jest tak skonstruowana, aby mnożące się bakterie nie zajęły jej całej – nadmiar żyjątek trafia tam, gdzie inne osady z oczyszczanej wody, a następnie wszystko to jest usuwane.

Jakie zalety ma stosowanie biologicznych oczyszczalni ścieków w szkołach i przedszkolach?

Tak oczyszczona woda, choć nie nadaje się do spożycia, może być ponownie wykorzystywana do wielu celów. Z powodzeniem można nawadniać nią trawniki i uprawy (ogródki kwiatowe i warzywne, sady, pola). Nadaje się także do zasilania fontanny.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków może okazać się szczególnie cenna w przypadku szkół i przedszkoli. Dzięki oczyszczaniu wody mogą one nie tylko zaoszczędzić pieniądze przeznaczane na wodę wykorzystywaną inaczej niż w celach spożywczych, ale też pokazać uczniom, w jaki sposób działa oczyszczalnia, jaka jest w tym rola bakterii, jak wyglądają poszczególne procesy fizyczne związane z oczyszczaniem wody (filtracja, sedymentacja), a także jak działają układy hydrauliczne, skąd się biorą ścieki, czy jak wygląda obieg wody w przyrodzie. Oczyszczalnia biologiczna dla szkoły może stać się więc nie tylko źródłem oszczędności, ale też prawdziwą gratką dla uczniów zainteresowanych biologią, chemią i fizyką.

Czytany 111 razy

Horoskop

Ryby 19.II. - 20.III.

Ryby 19.II. - 20.III.

  „Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.” Jostein Gaarder dalej
Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

„Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.” Harold Wilson dalej
Baran 21.III. - 20.IV.

Baran 21.III. - 20.IV.

  „Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.” Andrzej Sapkowski dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Biznes i finanse

  • 1