sobota, 12 październik 2019 10:35

Karta prepaid – wady i zalety

 Karty prepaid jeszcze kilka lat temu były w Polsce bardzo popularne. Dziś, z uwagi na dynamiczny rozwój płatności mobilnych i coraz lepsze oferty banków w zakresie funkcji klasycznych kart płatniczych, decyduje się na nie nieco mniej osób. Karta przedpłacona może być tymczasem bardzo dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Doskonale sprawdzi się na przykład jako bezpieczny sposób przekazania pieniędzy dziecku wyjeżdżającemu na wycieczkę szkolną. Dowiedz się więcej o zaletach i wadach karty prepaid!

Z tekstu dowiesz się:

 • w jakich sytuacjach warto zdecydować się na kartę przedpłaconą,
 • jakie zalety i wady ma karta tego typu,
 • jak ustrzec się przed kradzieżą pieniędzy z karty prepaid.

Karta przedpłacona Visa czy Mastercard to najpopularniejsze w Polsce karty tego typu. Z pewnością są one dużo wygodniejsze niż gotówka. Warto jednak zastanowić się nad tym, w jakich sytuacjach karty przedpłacone sprawdzą się lepiej od zwykłej karty bankomatowej. Pozornie mają przecież podobne funkcje. Dowiedz się, kto może skorzystać z prepaid i jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Co to jest karta przedpłacona i komu przyda się najbardziej?

Karta przedpłacona to karta płatnicza, której możesz użyć po wcześniejszym zasileniu jej środkami pieniężnymi. Kwotę, którą wpłacisz, będziesz mógł wydać w sklepie, restauracji czy podczas transakcji internetowej. Sama płatność odbywa się dokładnie tak, jak w przypadku zwykłej karty płatniczej. Karta przedpłacona umożliwia też wypłatę z bankomatu gotówki (oczywiście w kwocie, którą uprzednio ją zasiliłeś).

Karta prepaid sprawdzi się szczególnie w dwóch funkcjach.

 • Jako bezpieczna forma przekazania dziecku gotówki. Kartą przedpłaconą może się posługiwać młodzież od 13. roku życia, dlatego jest to świetny sposób, aby nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi czy przekazać mu kieszonkowe na wyjazd.
 • W podróży zagranicznej (oczywiście dotyczy to kart walutowych). Po zasileniu karty prepaid dowolną kwotą możesz wypłacić ją w innej walucie, nie ponosząc przy tym kosztów przewalutowania ani prowizji.

Karta przedpłacona to także doskonały wybór dla każdego, kto ma kłopoty z oszczędzaniem pieniędzy – wydasz tylko tyle, ile wcześniej wpłaciłeś.

Zalety i wady karty przedpłaconej

Zalety karty prepaid:

 • może być imienna lub wydana na okaziciela,
 • możesz wielokrotnie zasilać ją dowolnymi sumami,
 • gwarantuje szybki dostęp do swoich pieniędzy,
 • możesz wykonywać bezkosztowe transakcje gotówkowe,
 • pozwala na bieżącą kontrolę wydatków i ograniczenie debetu,
 • umożliwia zachowanie anonimowości wydatków (w przypadku niektórych banków, które nie wymagają podpisywania umowy),
 • pozwala na korzystne płatności za granicą (w przypadku karty w opcji walutowej).

Zalety karty przedpłaconej przewyższają jej wady. Do tej drugiej grupy zaliczają się dość wysokie prowizje (w zależności od banku, np. za wypłaty z bankomatu).

Kradzież pieniędzy z karty przedpłaconej – możesz się przed nią uchronić!

W przypadku kradzieży niewątpliwą przewagą karty prepaid nad tradycyjną jest to, że złodziej wyda tylko tyle pieniędzy, ile się na niej znajduje. Nie musisz więc martwić się o to, że Twoje konto zostanie zupełnie wyczyszczone.

Jeśli jednak odpowiednio wcześnie zorientujesz się, że straciłeś kartę, możesz ochronić wszystkie środki, które się na niej znajdują. Jak zastrzec kartę tego rodzaju? Dokładnie tak samo jak zwykłą kartę płatniczą. Możesz zadzwonić na infolinię swojego banku lub – w wygodniejszej wersji – zdecydować się na telefon do systemu zastrzegania kart Zastrzegam.pl, który powstał z inicjatywy Związku Banków Polskich. To w pełni bezpieczna i bardzo szybka opcja, dzięki której nie musisz pamiętać wielu numerów telefonów. To często spory kłopot, jeśli posiadasz konta w kilku różnych bankach. Aby zablokować kartę przedpłaconą, zadzwoń pod numer (+48) 828 828 828. Konsultant zapyta Cię o problem oraz nazwę Twojego banku, po czym zostaniesz natychmiast połączony z jego infolinią. W ten sposób zapobiegniesz kradzieży pieniędzy z karty. Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut.

Mimo że użycie karty prepaid nie jest dziś najpopularniejszą metodą płatności, w wielu sytuacjach może się okazać naprawdę przydatne. To gwarancja dużego bezpieczeństwa – szczególnie jeśli wiesz, jak szybko zastrzec kartę w przypadku jej zgubienia. Pamiętaj, że jeżeli użytkownikiem ma być dziecko, warto uczulić je, aby jak najszybciej poinformowało Cię, jeśli zgubi kartę. W ten sposób łatwo unikniecie problemów.

© 2013-2020 by SN2.EU