poniedziałek, 25 kwiecień 2016 13:22

Ceny nieruchomości mieszkalnych w Szczecinie

Szczecin, stolica województwa zachodniopomorskiego, to jedno z miast, w których zakup nieruchomości wymaga dużych nakładów finansowych. Popyt na mieszkania i domy w Szczecinie jest wysoki, ze względu na fakt, że miasto zapewnia bardzo dobre warunki do życia. Warto przyjrzeć się bliżej cenom dostępnych tutaj nieruchomości mieszkalnych.

W 2014 roku Szczecin znajdował się na dwunastym miejscu w rankingu miast o najwyższej cenie za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Więcej za mieszkanie trzeba było zapłacić nie tylko w Warszawie czy Wrocławiu, lecz także w innych miast na północy Polski, na przykład w Sopocie i Gdańsku. W tym czasie średnia cena za metr kwadratowy w Szczecinie wynosiła 4227 zł. Dla porównania, w Sopocie (najdroższym wówczas mieście) cena za metr przekraczała 9000 złotych, natomiast w Łodzi wynosiła 3760 zł. Ceny nieruchomości mieszkalnych w Szczecinie są zatem wysokie, ale nie aż tak jak w kilku innych polskich miastach. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych miast, w Szczecinie można zaobserwować duże rozbieżności pomiędzy cenami wystawionych na sprzedaż nieruchomości. Zgodnie z informacjami podanymi przez biuro nieruchomości w Szczecinie Extra Invest, na największy wydatek muszą przygotować się osoby, które pragną zamieszkać w takich dzielnicach jak Gumieńce, Warszewo, Pogodno albo Osowo. Tanie nieruchomości dostępne są na przykład w Niebuszewie, co jest związane z małym zainteresowaniem tą dzielnicą. Niebuszewo znajduje się wprawdzie niedaleko centrum, ale problem stanowi wysoka przestępczość w tej dzielnicy. Na cenę nieruchomości wpływa także jej standard. W 2014 roku średni koszt nieruchomości na  rynku pierwotnym wynosił 380786,56 zł, natomiast na rynku wtórnym 374543,57 zł. Jak nie trudno się domyślić, dużym wydatkiem jest zakup domu Szczecinie. Za pięciopokojowy budynek w tym mieście o powierzchni 150 m2 trzeba zapłacić około 750 000 złotych, a za dwa razy większy dom nawet ponad 4 000 000 złotych. Można zaoszczędzić, kupując budynek w jednej z okolicznych miejscowości, takich jak Kamień Pomorski, Pobierowo albo Bezrzecze.

Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania, mają możliwość wynajmu nieruchomości. W Szczecinie dostępnych jest wiele mieszkań i domów do wynajęcia, dostosowanych do potrzeb i oczekiwań różnych ludzi. Innym rozwiązaniem problemu związanego z brakiem środków finansowych może być kredyt mieszkaniowy.

© 2013-2020 by SN2.EU