wtorek, październik 03, 2023
poniedziałek, 30 marzec 2020 13:47

Mleko modyfikowane - podstawowe informacje

Mleko modyfikowane Mleko modyfikowane

Układ pokarmowy niemowlęcia nie jest dostatecznie rozwinięty i w większości przypadków nie radzi sobie zbyt dobrze z trawieniem mleka krowiego. Z tego względu warto podawać maluchowi specjalne mleko modyfikowane - szczególnie jeśli matka z jakiegoś powodu nie może karmić piersią. Jest to nic innego jak zwyczajne mleko, którego skład w trakcie obróbki został zmieniony w taki sposób, że finalny produkt posiada niemal identyczne właściwości jak pokarm naturalny.

W niniejszym artykule zostaną opisane jego najważniejsze cechy.

Wykaz zmian dokonanych w mleku modyfikowanym

Niemowlę rozwija się w niezwykle szybkim tempie i ma specyficzne potrzeby żywieniowe. Mleko od krowy nie spełnia wymaganych norm, ponieważ z jednej strony zawiera zdecydowanie za mało witamin oraz żelaza, z drugiej zaś zbyt dużo białka i sodu. Optymalnym rozwiązaniem jest podawanie dziecku takiego pokarmu, jak mleko modyfikowane w proszku, które zostało poddane stosownej modyfikacji na etapie obróbki. Zmianie uległa przede wszystkim ilość oraz proporcja białek i tłuszczów. Ponadto zwiększona została zawartość w składzie niezbędnych witamin, żelaza i cynku, a także obniżony poziom niekorzystnych dla zdrowia pierwiastków, czyli sodu i chloru. Dodajmy, że mleko modyfikowane jet przeznaczone dla wszystkich niemowląt, również tym cierpiących z powodu alergii czy dolegliwości w postaci choćby kolek. Mimo to należy je podawać zawsze po konsultacji z doświadczonym pediatrą, tak aby do minimum ograniczyć ryzyko zaistnienia jakichkolwiek komplikacji.

Rodzaje produktów dostępnych na rynku

Mleko modyfikowane występuje w kilku odmianach. Najpopularniejsze jest tzw. mleko początkowe, oznaczone numerem 1, które odpowiada zaawansowanym potrzebom niemowląt do 6 miesiąca życia. Równie często kupowane jest mleko następne (z numerem 2), idealne dla dzieci, które przekroczyły siódmy miesiąc. Charakteryzuje się ono niższym stopniem modyfikacji niż poprzednie, ponieważ w tym okresie funkcjonowania malucha jego układ pokarmowy działa już znacznie bardziej sprawnie niż po porodzie. Po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia należy mu natomiast podawać produkt Junior (3, 4, 5) - najlepiej do momentu, aż będzie miało co najmniej 3 lata. Jeśli nasza latorośl jest wyjątkowym głodomorem, możemy jej serwować specjalne mleko modyfikowane wzbogacone kleikiem ryżowym, a nawet mleko smakowe z dodatkiem miodu, bananów i innych pysznych owoców. Rodzajów oraz smaków jest bardzo wiele i wybór konkretnego zależy w dużej mierze od preferencji malucha.