wtorek, 15 październik 2019 10:52

Pomoce Montessori – dlaczego warto je stosować w codziennej edukacji dzieci?

Brązowe schody pomoce Montessori Brązowe schody pomoce Montessori

Maria Montessori w swoich naukach twierdziła, że to, czym otacza się dziecko ma duże znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Dlatego warto odpowiedzialnie podchodzić do tego, jakie zabawki się dla niego wybiera, a także, z jakich pomocy dydaktycznych korzysta się w jego codziennej edukacji. Sklep Montessori oferuje wiele rodzajów takich akcesoriów dostosowanych do różnych grup wiekowych i zainteresowań dzieci. Które z nich warto wybrać?

Zabawki Montessori dla najmłodszych – jakie zachęcą malucha do działania?

Pomoce edukacyjne przygotowywane zgodnie z zasadami Montessori powinny zachęcać dzieci do samodzielnego, spontanicznego działania. Dlatego powinny mieć przystępne dla nich kształty i kolory. Przykładem może być tutaj zestaw klocków – brązowe schody. Składa się on z dziesięciu prostopadłościanów, które różnią się pomiędzy sobą wielkością. Dziecko może układać je w formie schodów – w poziomie lub w taki sposób, jaki podpowie mu wyobraźnia. Warto tutaj podkreślić, że zabawki Montessori powinny być dostosowane nie tylko wieku i poziomu rozwoju, ale także i do jego indywidualnych zainteresowań i upodobań. W związku z tym, warto pokazywać mu różne propozycje dotyczące tej samej aktywności. Alternatywą dla wspomnianych brązowych schodów będzie np. zestaw klocków różowa wieża lub cylindry Montessori.

Pomoce edukacyjne w duchu Montessori dla starszych dzieci

Również dla starszych dzieci – w wieku szkolnym znajdzie się wiele ciekawych pomocy dydaktycznych, które są tworzone zgodnie z zasadami Montessori. Dla takich dzieci warto wybrać między innymi pomoce, które ułatwią im naukę czytania, pisania oraz liczenia. Przykładem może być tutaj ruchomy alfabet. W tym wieku warto też ćwiczyć z dziećmi dalej motorykę małą. Można to robić przy pomocy różnego rodzaju układanek, które mają małe elementy. Ciekawym urozmaiceniem codziennej edukacji są też gry stymulujące różne zmysły. Takie zabawy sensoryczne wpływają na rozwój dziecka na wielu płaszczyznach i pozwalają mu inaczej patrzeć na świat, co również wpisuje się w założenia metody wychowawczej opracowanej przez Marię Montessori.

Wyświetlony 75 razy
© 2013-2019 by SN2.EU