środa, 16 październik 2019 12:56

Dieta podczas karmienia piersią – co jeść, czego unikać?

Dieta podczas laktacji Dieta podczas laktacji

Prawidłowa dieta mamy podczas karmienia piersią ma szczególne znacznie zarówno dla niej, jak również dla maluszka. O czym warto pamiętać, gdy karmimy piersią?

 

Od dawna mówi się o tym, że odpowiednia dieta mamy posiada znaczenie dla składu jej pokarmu. Rzeczywiście, badacze wykazali taki związek, ale nie oznacza to wcale, że mama musi stosować restrykcyjną dietę, która będzie zawierała niesmaczne pokarmy.

Co zatem jeść podczas karmienia piersią, a czego najlepiej unikać?

Dieta mamy a skład jej mleka

Mleko mamy jest optymalnym wyborem dla dziecka. Zawiera ono nie tylko duże ilości białka, tłuszczów i węglowodanów niezbędnych do rozwoju maluszka, ale także witaminy, minerały, składniki wspierające odporność.

Eksperci mówią jednak, że tak naprawdę dieta nie ma aż tak dużego wpływu na skład mleka, jak zwykle się uważa. Składniki w mleku pochodzą z zapasów organizmu i wytwarzane są w procesach biochemicznych zachodzących w jego wnętrzu.

Nie oznacza to jednak, że każda dieta będzie dobra dla karmiącej mamy. Należy pamiętać przede wszystkim o wybieraniu produktów zdrowych, urozmaiconych, bogatych w ważne dla pracy organizmu składniki, w tym w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6.

Niektórych produktów lepiej unikać

Produkty, które są odradzane przy karmieniu piersią, to między innymi:

  • słone i słodkie przekąski,
  • mocna kawa i herbata,
  • produkty wysokoprzetworzone.

Często można spotkać się z przekonaniem, że w diecie mamy nie ma miejsca m. in. na rośliny strączkowe, warzywa kapustne, truskawki, cytrusy, orzechy, czekoladę czy jajka, mleko krowie, a nawet pszenicę. Nie udowodniono jednak, czy taka eliminacja rzeczywiście ma wpływ na zdrowie dziecka. Co więcej, wykluczanie niektórych składników z diety matki może predysponować maluszka do wykształcenia się u niego alergii!

Chcesz odciągać i podawać pokarm dziecku? A może wybierasz mleko zastępcze? Sprawdź już teraz ofertę firmy Lansinoh, która specjalizuje się w dostarczaniu laktatorów, butelek i smoczków oraz innego rodzaju artykułów do karmienia.

© 2013-2020 by SN2.EU