czwartek, 04 styczeń 2018 17:03

Zasiłek rodzinny UK - wszystko, co chciałbyś wiedzieć o Child Benefit

Coraz więcej polskich rodzin decyduje się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu wyższych zarobków, lepszych perspektyw zawodowych i edukacyjnych czy rozwoju kariery. Choć jest to wystarczająco trudna decyzja dla osób żyjących samotnie, to w przypadku małżeństw z dziećmi bądź też samotnych rodziców początki w nowym państwie mogą okazać się trudne. Jeśli zdecydowałeś się na wyjazd do Wielkiej Brytanii, to być może przysługuje Ci zasiłek rodzinny w UK.

 

Jak go uzyskać, komu przysługuje i jakie dokumenty należy przedstawić - tego wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł. Miłej lektury!

Zasiłek rodzinny UK - dla kogo?

Większość krajów europejskich, w tym także Wielka Brytania, dają swoim mieszkańcom możliwość skorzystania z zapomogi - zasiłku rodzinnego, zwanego Child Benefit. W UK przyznawany jest on osobom, które są legalnie zatrudnione na terenie tego kraju. Jednak mamy dobrą wiadomość dla rodzin, w przypadku których tylko jeden z rodziców zdecydował się na wyjazd za granicę. Wielka Brytania pozwala na skorzystanie z oferowanej zapomogi osobom, które pracują na jej terenie, podczas gdy ich dziecko przebywa pod opieką drugiego rodzica w Polsce. Zasiłek rodzinny UK jest doskonałym sposobem na wsparcie finansowe rodzin, przeżywających rozłąkę lub ich środki na życie nie są wystarczające.

UK oferuje zasiłek rodzinny na każde dziecko, które nie ukończyło 16 roku życia. Zdarzają się przypadki, gdy okres wypłaty Child Benefit zostaje przedłużony. Aby móc o to wnioskować, konieczne jest podjęcie przez dziecka nauki w pełnym wymiarze godzin. Nie ma znaczenia czy edukacja kontynuowana jest na terenie Polski (studia dzienne), czy w Wielkiej Brytanii (college). Należy pamiętać, że zasiłek rodzinny UK można uzyskać wyłącznie na dzieci biologiczne lub przysposobione, czyli przez Ciebie adoptowane, jednak w tym przypadku konieczne będzie przedstawienie właściwej dokumentacji.

Zasiłek rodzinny w UK - jak mogę go uzyskać?

Koniecznym warunkiem, który umożliwia uzyskanie zasiłku rodzinnego w UK, jest regularne odprowadzanie składek na poczet podatku dochodowego z wypłat, które otrzymujesz za wykonywanie legalnej pracy. Dodatkowe warunki, które należy spełniać, to:

  • praca na etacie lub rejestracja w Home Office,
  • posiadanie konta w angielskim banku, np. Lloyds,
  • posiadanie NIN, czyli National Insurance Number - numeru ubezpieczenia społecznego, będącego odpowiednikiem polskiego PESEL-u bądź NIP-u,
  • regularne odprowadzanie właściwych składek na ubezpieczenie społeczne.

Pamiętaj, że ubieganie się o Child Benefit możliwie jest tylko do trzech miesięcy wstecz, dlatego też zaleca się złożenie odpowiedniego wniosku najszybciej, jak tylko możliwe. Procedura rozpatrywania wniosku trwa około czterech tygodni, w ciągu których powinna zostać Ci przedstawiona podjęta decyzja.

Zasiłek rodzinny UK - niezbędne dokumenty

Aby ubiegać się o przyznanie zasiłku rodzinnego w UK, jako pierwszy należy wypełnić właściwy formularz, który wydawany jest w każdym oddziale Inland Revenue, czyli urzędzie podatkowym. Oprócz wspomnianego wniosku konieczne jest przygotowanie:

  • NIN, czyli National Insurance Number - numeru ubezpieczenia społecznego,
  • aktu urodzenia dziecka przełożonego na język angielski przez tłumacza przysięgłego,
  • dokumentów tożsamości rodziców lub prawnych opiekunów,
  • zaświadczenia wydanego przez placówkę szkolną (szkołę średnią, technikum, uczelnię czy college), potwierdzające kontynuację nauki przez dziecko, które ukończyło 16 rok życia.

System prawny i podatkowy Wielkiej Brytanii może być dla wielu osób niezrozumiały, przez co osoby te mogą popełnić błędy w składanych formularzach, które uniemożliwią im uzyskanie zasiłku rodzinnego w UK. Aby zagwarantować sobie szansę przyznania Child Benefit, warto rozważyć skorzystanie z pomocy firm, które specjalizują się właśnie w takich wnioskach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dokumentacja została wypełniona prawidłowo, a wszelkie niezbędne formularze zostały do niej dołączone.

Wyświetlony 605 razy
© 2013-2019 by SN2.EU