poniedziałek, 11 wrzesień 2017 06:01

Dlaczego warto stosować tran

Powszechnie uważa się, że tran to olej pozyskiwany z wątroby rekina czy halibuta, jednak prawdziwy tran to olej ze świeżej wątroby ryb z rodziny dorszowatych, szczególnie dorsza atlantyckiego. W jego składzie znajdują się kwasy tłuszczowe nienasycone (omega 3 i omega 6) oraz witamina A i D.


Tran – szczególnie w okresie jesienno-zimowym

 

Ten suplement diety powinno przyjmować się od czasu pojawienia się pierwszych chłodów, aż do końca zimy, gdyż wspiera on dobrze układ odpornościowy. Latem, raczej, nie należy go suplementować, gdyż witamina D wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych przenika do organizmu w odpowiednich dawkach. Nie warto więc ryzykować przedawkowaniem, wiążącym się z niemiłymi konsekwencjami.

Tran powinno podawać się szczególnie dzieciom, narażonym na częstsze zachorowania oraz starszym, aby zapobiec wystąpieniu ryzyka rozwijania się Alzheimera czy demencji starczej. Bardzo przydatny będzie także dla osób osłabionych chorobą, szczególnie tym, którzy skończyli kurację antybiotykami. Stosowanie tranu podczas ich zażywania sprawi, że dobroczynne składniki tranu będą zasilać wirusy i bakterie a organizm osłabiać.

Inne właściwości tranu

Dzięki zażywaniu tranu poprawia się kondycja pracy mózgu, jego ukrwienie i przewodnictwo nerwowe. Tu swoją rolę spełniają kwasy tłuszczowe nienasycone omega 3.

Zawarte w tranie kwasy tłuszczowe wspierają także układ krwionośny, obniżając poziom złego cholesterolu oraz trój glicerydów, a także zapobiegają tworzeniu się zakrzepów. Ścianki włókien krwionośnych zostają uszczelnione, a krwinki czerwone chronione są przed przedwczesnym rozkładem.

Natomiast witamina D wpływa korzystnie na kości i zęby, dzięki temu, że pomaga w przyswajaniu wapnia i fosforu. Hamuje także niszczenie tkanek - pomaga w problemach związanych z uwapnieniem tkanki kostnej. Nie należy jednak przesadzać z dostarczaniem witaminy D organizmowi, gdyż w nadmiarze może ona wpływać niekorzystnie na kości, powodując rozrzedzanie masy kostnej.

Piękna skóra

Zażywanie tranu pozwala też utrzymać w dobrej kondycji skórę, chroniąc ją przed wysuszaniem i rogowaceniem naskórka. Dzięki temu suplementowi skóra staje się dobrze odżywiona oraz chroniona jest przed utratą wody. Dłużej zachowuje też swoją sprężystość i gładkość dzięki kolagenowi, który jest pobudzany do produkcji.

Jaki tran wybrać i jak stosować?

To zależy od indywidualnych preferencji. Jedni wybiorą tran w płynie (łatwiej się utlenia, trzeba go szybciej spożyć) lub w kapsułkach. Tran powinien być przyjmowany dwa razy dziennie, przeważnie po dwie tabletki. Zawsze należy jednak kierować się wytycznymi zawartymi na ulotce.

© 2013-2020 by SN2.EU