środa, 22 marzec 2017 16:12

Mity na temat psychoterapii dla młodzieży

Niestety, nadal spotyka się osoby, wyznające dziwne, nieprawdziwe przekonania. Większość z nich jest zupełnie nieuzasadniona.

Czasem zastanawiasz się pewnie skąd biorą się opinie na temat psychoterapii. Wiele z nich to po prostu mity. Obalamy największe z nich.

MIT: Tylko osoby naprawdę chore idą na psychoterapię

Czasami może wydawać Ci się, że problem Twojego dziecka jest zbyt „błahy”, aby rozwiązywać go w obecności psychoterapeuty. Jednak jest to lekarz, jak każdy inny. I właśnie do niego powinnaś udać się z problemem, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Mimo, że pozornie wydawać Ci się może, że jest to na tyle „poważna” sprawa, aby iść z nią po pomoc do specjalisty – warto nie ulegać temu złudzeniu. Może właśnie takie spotkanie pozwoli Tobie, a przede wszystkim Twojemu dziecku uporać się z kłopotem. Zwłaszcza, jeśli zrobiłaś już wszystko, aby samodzielnie rozwiązać problem i nie widzisz już innych sposobów, które mogłyby pomóc.

MIT: Już jedno spotkanie sprawi, że wszystko się zmieni

Niestety, psychoterapia to złożony proces i nie są to czary, które działają natychmiastowo. Pierwsze spotkanie jest spotkaniem poznawczym, gdzie psychoterapeuta poznaje problem. Rozmawia z nastolatkiem, a także rodzicami czy opiekunami. Najważniejsze to poznać kłopot z kilku różnych punktów widzenia. Dopiero potem możliwe będzie prowadzenie właściwej terapii. Długość terapii jednak jest ustalana indywidualnie, w zależności od problemów, z którymi boryka się pacjent. W psychoterapii poznawczo-behawioralnej proces terapeutyczny trwa zazwyczaj od 12-16 sesji do roku.

MIT: Nie z każdym problemem można zwrócić się do psychoterapeuty

Nie ma „lepszych” i „gorszych” problemów. Jeśli Twoje dziecko ma lęki, jest agresywne, wpada w różnorodne fobie czy też sprawia problemy wychowawcze, wagaruje itp. to psychoterapia dla młodzieży będzie idealnym rozwiązaniem. Specjaliści w Amikur mają doświadczenie w prowadzeniu trudnych rozmów: http://amikur.com/psychoterapia-dla-mlodziezy/. Wiele razy udowodnili, że przyczyna problemu jest inna i to właśnie ją należy zniwelować i z nią sobie poradzić. Młodzież często nie chce, boi się czy też nie umie rozmawiać o swoich problemach, a to właśnie prowadzi do ich aroganckiego zachowania czy powoduje lekceważący stosunek do rodziców, opiekunów czy nauczycieli. Dzięki profesjonalnej terapii u psychoterapeuty, młodzież będzie w stanie inaczej spojrzeć na świat i kłopoty, które je dotykają. Psychoterapeuci pomagają przezwyciężyć kryzys, uczą bardziej konstruktywnych reakcji i zachowani.

Czytany 510 razy

Razem przez życie

  • 1