poniedziałek, 14 marzec 2016 14:42

Jak rozwiązywany jest problem bezpłodności w Polsce?

Bezpłodność dotyka coraz więcej młodych par. Jest to problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W części przypadków niepłodność spowodowana jest złym trybem życia – pęd za sukcesem, stres, przemęczenie, a nawet korzystnie ze sprzętów elektronicznych, czy przegrzewanie organizmu – wszystko to może wpłynąć na obniżenie płodności.

W takich przypadkach najczęściej wystarczy zmiana trybu życia, odpowiednia dieta i pozytywne nastawienie. Jednak co zrobić, gdy problem niepłodności leży głębiej, ma podłoże medyczne? Jak zajść w ciążę w takim przypadku? Gdzie szukać pomocy?

Problemy z zajściem w ciążę mogą wywoływać różnorodne schorzenia – od zachwiania gospodarki hormonalnej po nieprawidłową budowę narządów rodnych. Z reguły w takich problemach udajemy się do ginekologa, jednak może okazać się również konieczna wizyta u lekarzy innych specjalności, np. endokrynologa. W specjalistycznych klinikach lekarze podejmują się leczenia nawet bardzo skomplikowanych przypadków niepłodności. Metod jest naprawdę dużo i można je dostosować do potrzeb leczonej pary. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest inseminacja. Stosuje się ją u kobiet, u których nie stwierdzono schorzeń, które mogłyby być przeszkodą w donoszeniu ciąży (np. mięśniaki czy stany zapalne narządów rodnych). Niekiedy jedyną szansą na posiadanie własnych dzieci jest metoda in vitro, która cały czas budzi wiele kontrowersji. Do niedawna z powodzeniem funkcjonował program rządowy mający na celu refundację kosztów zabiegów in vitro, dla par, które wpisywały się w ramy projektu. Obecnie program jest zawieszony i mogą z niego korzystać jedynie osoby, które przed wprowadzeniem zmian zostały zakwalifikowane do projektu.

Aktualnie rząd pracuje nad nowym, narodowym projektem leczenia niepłodności, który ma być związany z naprotechnologą. Niestety i ta metoda wzbudza kontrowersje, gdyż przez wielu lekarzy nie jest uważana za metodę leczenia niepłodności, a jedynie wspomaganie w przypadku zaburzeń płodności. Opiera się ona głównie na obserwacji własnego ciała. Jest podobna do naturalnych metod zapobiegania ciąży, jednak w obserwacjach ciała kobieta posuwa się o wiele dalej – pod uwagę bierze się więcej czynników, które mogą wpłynąć na płodność.

© 2013-2020 by SN2.EU