sobota, lipiec 13, 2024
wtorek, 15 kwiecień 2014 18:59

Jak dbać o wrażliwą skórę małego dziecka?

Lovela - 3 lata pod ochroną Lovela - 3 lata pod ochroną

 

   Czy wiesz, że skóra małego dziecka ma inną budowę niż u osób dorosłych? W pierwszych trzech latach życia dziecka jego skóra nie stanowi pełnej bariery ochronnej dla organizmu i jest niezwykle podatna na podrażnienia.

Ekspert programu edukacyjnego „3 lata pod ochroną” dr Lidia Ruszkowska, specjalista, lekarz pediatra, dermatolog podpowiada, że właśnie do trzeciego roku życia w pielęgnacji maluszka ważne jest nie tylko przestrzeganie diety i stosowanie delikatnych kosmetyków, ale także wybór środków piorących przeznaczonych dla najmłodszych.

 

Skóra małego dziecka w pierwszych trzech latach jego życia jest delikatniejsza i bardziej wrażliwa, ponieważ jest 5-krotnie cieńsza niż u dorosłego człowieka, a jej komórki są ułożone luźno i nie przylegają do siebie, co powoduje jej większą przepuszczalność. W związku z tym należy o nią szczególnie dbać, poprzez używanie odpowiednich kosmetyków przeznaczonych dla małych dzieci. Ważne również, aby przynajmniej do 3 roku życia stosować specjalne proszki do prania, które są opracowane z myślą o małych dzieciach.


Za wcześnie na dorosłe produkty

Badanie rozmów mam na forach internetowych przeprowadzone na zlecenie marki Lovela, pokazuje, że wśród mam pokutuje często przekonanie, że o skórę dziecka należy szczególnie dbać w pierwszym roku życia. Wiele użytkowniczek ma świadomość korzyści wynikających z prania ubranek w proszkach dla dzieci (doceniają hipoalergiczność, brak szkodliwych substancji i bezpieczeństwo dla skóry), to mimo wszystko szybko decydują się na wprowadzenie „dorosłego” proszku do prania ubranek malca. Aż 7% mam zrezygnowało z proszków dla najmłodszych po kilku pierwszych praniach, gdy okazało się, że dziecko nie ma widocznych objawów alergii ani podrażnień.

Pomysłodawczyni i ekspert programu edukacyjnego „3 lata pod ochroną”, dr Lidia Ruszkowska, specjalista, lekarz pediatra, dermatolog – ordynator Oddziału Dermatologii Dziecięcej MSS w Warszawie przestrzega: „Podrażnienia skóry wywołane stosowaniem nieodpowiednich preparatów zewnętrznych, w tym proszków do prania, to częsty problem, z którym zgłaszają się do mnie mamy maluchów. Jak się okazuje, mamy za szybko wprowadzają „dorosłe” produkty, w tym proszki i kosmetyki pielęgnacyjne. Dlatego zachęcam rodziców do stosowania preparatów opracowanych z myślę o małych dzieciach i przede wszystkim do obserwowania zachowania dziecka i jego skóry, ponieważ nie zawsze wszystkie objawy podrażnień i alergii są widoczne od razu.”


Proszek dla dzieci do lat trzech

Wybierając proszek dla malucha, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego skład. Proszki przeznaczone do prania ubranek i pościeli najmłodszych dzieci, takie jak np. Lovela, nie zawierają drażniących substancji, takich jak wybielacze optyczne, a także enzymów ani sztucznych barwników, agresywnych substancji zapachowych. Za to w ich składzie znajdziemy wyselekcjonowane środki powierzchniowo czynne oraz specjalne, delikatne substancje zapachowe. Dodatkowo, proszki i płyny do płukania dla dzieci zmuszą posiadać specjalne atesty. Ich zaletą jest również to, ze są rekomendowane dla alergików, ponieważ nie zawierają substancji mogących podrażniać wrażliwą skórę malucha, a ich skład został zaakceptowany przez odpowiednie instytuty, np. Instytut Matki i Dziecka.

Więcej informacji, jak dbać o skórę dziecka na stronie programu: www.3latapodochrona.pl

 

Media

Znajdź najtaniej w tysiącach sklepów w Polsce